English

As It Was

Anastasiia Solonevych, Damian Kocur
Polska, Ukraina 2023 / 15’
Alkibiades Brak

Stara miłość nie rdzewieje. Po zrealizowaniu świetnie przyjętego pełnego metrażu Damian Kocur powraca do krótkiej formy w wielkim stylu, który zaowocował kwalifikacją na festiwal w Cannes. W As It Was twórca Chleba i soli wraz ze współreżyserką Anastasiią Solonevych śledzą losy mieszkającej w Berlinie młodej Ukrainki. Pod wpływem impulsu, stęskniona za bliskimi Lera postanawia odwiedzić rodzinny Kijów. Na miejscu z rosnącą melancholią snuje się po mieście, w którym czuje się na przemian swojsko i obco. Ambiwalencję potęguje fakt, że – choć mieszkańcy zachowują pozory normalnego życia – na każdym kroku podskórnie odczuwają grozę wciąż trwającej wojny.

Piotr Czerkawski

Anastasiia Solonevych

Debiutująca reżyserka z Kijowa. W 2020 roku ukończyła Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Jako reżyserka zrealizowała teledyski, z których jeden został nagrodzony na MFF w Pradze w 2022 roku. Od 2017 roku pracuje jako asystentka reżysera, a także na innych stanowiskach przy reklamach, filmach fabularnych i serialach telewizyjnych.

Filmografia

2023 As It Was (short)

Damian Kocur

Reżyser i operator. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorant Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor nagradzanego debiutu pełnometrażowego Chleb i sól (nagrody m.in. na festiwalach w Wenecji, Kairze, Cottbus, Antalyi, Gijón, Bratysławie oraz Gdyni) oraz licznych krótkich metraży, m.in. Dalej jest dzień, Moje serce i Nic nowego pod słońcem. Jako filmowiec śledzi wiarygodność emocji na ekranie, a za najważniejszy swój cel uważa ukazywanie autentycznych postaci i ich historii.

Wybrana filmografia

2013 Lekcja (short)

2014 21 dni (short)

2015 To, czego chcę (short)

2016 Powrót (short)

2017 Nic nowego pod słońcem / Nothing New Under the Sun (short)

2018 1410 (short)

2019 Moje serce / My Heart (short)

2020 Dalej jest dzień / Beyond Is the Day (short)

2022 Chleb i sól / Bread and Salt

2023 As It Was (short)

Twórcy

reżyseria Anastasiia Solonevych, Damian Kocur
scenariusz Anastasiia Solonevych, Damian Kocur
zdjęcia Damian Kocur
montaż Damian Kocur
dźwięk Tadeusz Chudy
obsada Valeriia Berezovska, Kyrylo Zemlyanyi, Olena Korohod, Sofiia Berezovska, Damian Kocur
producent Piotr Steczek
produkcja Exa Studio, Lizart film
język ukraiński, angielski

As It Was

Anastasiia Solonevych, Damian Kocur

Twoja ocena 0/5