English

Jej dom w mocy snu

Scott Barley
Sleep Has Her House
Wielka Brytania 2017 / 89’
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
Fale Niepokój

Wim Wenders zrealizował właśnie dokumentalny portret Kiefera Anselm (w programie Frontu Wizualnego), tymczasem w sekcji Lost Lost Lost pokazujemy film „Anselma Kiefera kina”, jak nazwał Scotta Barleya duński krytyk i niegdyś dyrektor European Documentary Network, Tue Steen Müller. Wizja świata tuż przed Apokalipsą? Enigmatyczny Jej dom w mocy snu, pełnometrażowy debiut doświadczonego artysty wizualnego, to – jak chcą niektórzy – kamień milowy kina eksperymentalnego, przykład eko slow cinema badającego istotę relacji pomiędzy człowiekiem a naturą, obserwatorem a przedstawieniem. Za plecami mając Warhola, Deleuze'a czy Brakhage'a, reżyser łączy w hipnotyczną całość ruchome bądź nieruchome, zarejestrowane i ręcznie malowane kadry, by poszerzyć pole filmowego doświadczenia. Manipuluje czasem, światłem i obrazem, kreując emocje z abstrakcji. Oglądamy ostatnie dni pogrążonego w mroku świata, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy.

UWAGA: w filmie pojawiają się efekty świetlne, które mogą wpłynąć na odbiór u osób nadwrażliwych na światło lub cierpiących na epilepsję.

Agnieszka Szeffel

nagrody

Fronteira International Documentary & Experimental FF 2017 - najlepszy film (Nagroda Jury)

Scott Barley

Artysta wizualny mieszkający w Szkocji. Interesuje się antropocenem, naturą, ciemnością, nieobecnością, kosmologią, fenomenologią i mistycyzmem. Jego realizacje były prezentowane na festiwalach i w galeriach na całym świecie. Od początku 2015 roku Barley kręci swoje filmy niemal wyłącznie za pomocą iPhone'a. Jego krótki metraż Hinterlands został uznany za jeden z najlepszych filmów 2016 roku w corocznym plebiscycie „Sight & Sound”. Z kolei pierwszy pełny metraż Jej dom w mocy snu zdobył uznanie i nagrodę jury dla najlepszego filmu na Fronteira International Documentary & Experimental Film Festival w Brazylii. W 2018 roku Barley wraz z filmowcem Mikelem Guillenem (Toronto) oraz kuratorem i programerem Miquelem Escudero Diéguezem (Paryż, Barcelona) założył Obscuritads, „międzynarodowy kolektyw skupiający się na uczynieniu niewidzialnego widzialnym”.

Wybrana filmografia

2012 The Ethereal Melancholy of Seeing Horses in the Cold (short)

2013 Nightwalk (short)

2016 Hinterlands (short)

2017 Womb (short)

2017 Jej dom w mocy snu / Sleep Has Her House

Twórcy

reżyseria Scott Barley
scenariusz Scott Barley
zdjęcia Scott Barley
montaż Scott Barley
dźwięk Scott Barley
producent Scott Barley
produkcja Ether Films
właściciel praw Scott Barley
język bez dialogu

Jej dom w mocy snu

Scott Barley

Twoja ocena 0/5