English

Niepokój

Philippe Grandrieux
Unrest
Francja 2017 / 45’
Jej dom w mocy snu Przedpokój

Francuski mistrz Philippe Grandrieux – jego filmy Sombre, A New Life Jezioro były prezentowane w Konkursie Nowe Horyzonty w 2002, 2004 i 2009 roku – powraca do programu wrocławskiego festiwalu, dzieląc się swoją obsesją niepokoju w ostatniej części trylogii, na którą składają się też White Epilepsy (13. NH) i Meurtrière (2015). Punkt wyjścia wydaje się ten sam, co w poprzednich odsłonach tego konceptualnego wideo-performansu – w centrum kadru znajduje się transformujące na naszych oczach, wydobyte z ciemności ludzkie ciało. Tym razem kobiece, oglądane w trzech osobnych odsłonach, statyczne bądź w ruchu, zupełnie nagie i otwarte, albo zakryte, ubrane w znaczące gesty. Od rozkoszy, przez walkę, ku rozpaczy – Grandrieux zdziera z kobiecości maskę, by po chwili ponownie ją założyć. Minimalizm kompozycji zderza się tu z emocjonalnie gęstym symbolizmem, prowadząc widzów w stronę – nie bójmy się tego słowa – katharsis

Agnieszka Szeffel

Philippe Grandrieux

Urodził się w 1954 roku we Francji. Ukończył studia na Wyższej Uczelni Sztuk Teatralnych w Belgii. W latach 80. współpracował z Francuskim Narodowym Instytutem Sztuk Audiowizualnych i kanałem telewizyjnym La Sept/Arte. Twórca filmów eksperymentalnych, instalacji, dokumentów, wideoklipów i filmów pełnometrażowych, którego dokonania, związane głównie z poszukiwaniem nowych środków wyrazu, zestawiane są z twórczością największych autorów francuskiej awangardy – Jeana Epsteina, Luisa Buñuela, Marcela L’Herbiera.

Wybrana filmografia

1996 Retour à Sarajevo / Return to Sarajevo (doc.)

1998 Sombre

2002 La vie nouvelle / A New Life

2008 Jezioro / Un lac / A Lake

2011 Być może piękno umocniło naszą determinację – Masao Adachi / Il se peut que la beauté ait renforcé notre résolution – Masao Adachi / It Maybe That Beauty Has Strengthened Our Resolve – Masao Adachi (doc.)

2012 White Epilepsy

2015 Meurtrière

2015 Malgré la nuit

Twórcy

reżyseria Philippe Grandrieux
scenariusz Philippe Grandrieux
zdjęcia Philippe Grandrieux
montaż Philippe Grandrieux, Corinne Thévenon
muzyka Ferdinand Grandrieux aka Hop On Me
dźwięk Philippe Grandrieux
obsada Lilas Nagoya, Nathalie Remadi
producent Annick Lemonnier
produkcja Epileptic
właściciel praw Epileptic
język francuski

Niepokój

Philippe Grandrieux

Twoja ocena 0/5