English
Indeks Cykle Kalendarz

Ubi Sunt I

Salomé Lamas
Portugalia 2017 / 21’
napisy: polskie i angielskie
Światło w tropikach Urzekająca kraina

Opowieść o pogrążonych w mroku miejskich marginesach i portugalskim Porto, które wciąż się oczyszcza. Podczas spektakularnych wybuchów komunalne bloki w dzielnicy Bairro do Aleixo obracają się w pył. Elegancko upozowana femme fatale (Ana Moreira), niby wyjęta z filmów Wonga Kar-Waia, zje francesinhę z szarmanckim zabójcą (Valdemar Santos). Więzienne numery odzyskają głos, a wizerunek śmierci ocieplą promienie zachodzącego słońca.  

Agnieszka Szeffel

Ubi Sunt. Porto. Oto kartografia wyimaginowanego miejsca zaanektowanego przez marginesy (społeczne i geograficzne). Hybrydowy, eklektyczny projekt jest wynikiem audiowizualnej rezydencji badawczej poświęconej eksploracji rozrastającego się miasta. Ubi sunt qui ante nos fuerunt? oznacza: Gdzie są ci, którzy byli przed nami? Ubi Sunt I to refleksyjny esej na temat śmiertelności i przemijania, który wyłania się z fragmentarycznej struktury i kinematograficznej choreografii, gdzie pamięć splata się ze współczesnością. 

Salomé Lamas

Agnieszka Szeffel
Pokazywany razem z:

Dostępność online

20 lip, 12:00 – 6 sie
bez filmu Niepokój

Seanse

pn 24 lip, 13:15 knh 6
śr 26 lip, 13:15 knh 6
nd 30 lip, 19:15 knh 6
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

153 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Salomé Lamas

Urodzona w 1987 roku reżyserka, badaczka, artystka wizualna. Studiowała reżyserię i montaż w Lizbonie (Escola Superior de Teatro e Cinema) i Pradze (FAMU), a także sztuki wizualne w Amsterdamie. Jej prace były pokazywane zarówno w muzeach, galeriach, jak i na festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Locarno, na BAFICI, DocLisboa, CPH:DOX, Cinema du Réel, Visions du Réel, w MoMA, Museo Guggenheim Bilbao, Harvard Film Archive, Fid Marseille, Viennale, w Museu Serralves, Tate Modern, MAAT. Jest adiunktką w ESAD.CR School of Arts and Design oraz współpracuje z Universidade Católica Portuguesa i Elias Querejeta Zine Eskola. Współpracuje z firmą produkcyjną O Som e a Fúria i Primeira Idade, jest reprezentowana przez Kubikgallery i Galerię Miguel Nabinho.

Wybrana filmografia

2009 Jotta: a Minha Maladresse é uma Forma de Délicatesse 

2012 Terra de Ninguém

2015 Eldorado XXI

2017 Ubi Sunt I (short)

2020 Extraction: The Raft of the Medusa (short)

2021 Hotel Royal (short)

Twórcy

reżyseria Salomé Lamas
scenariusz Salomé Lamas, Isabel Petternann
zdjęcia Jorge Quintela
montaż Salomé Lamas
muzyka Filipe Felizardo
dźwięk Bruno Moreira, Miguel Martins
obsada Ana Moreira, Valdemar Santos
producent Salomé Lamas
produkcja Primeira Idade, O Som e a Fúria
właściciel praw Salomé Lamas
język portugalski

Ubi Sunt I

Salomé Lamas

Twoja ocena 0/5