English
Indeks Cykle Kalendarz

Gendernauci

Monika Treut
Gendernauts
Niemcy 1999 / 87’
napisy: polskie
Genderacja Kokomo City

Gendernautów można oglądać jako potrójny artefakt historyczny. Po pierwsze, jako portret queerowo-punkowego San Francisco lat 90., które dziś już nie istnieje (o obecnym stanie będzie opowiadał dwie dekady późniejszy sequel – Genderacja). Po drugie, jako świadectwo tego, co się zmieniło, w queerowym dyskursie przez ostatnie 20 lat, w szczególności w języku osób trans i lesbijek. Pojawiają się tu postaci legendarne: jak Sandy Stone, autorka eseju The Empire Strikes Back: A Posttransexual Manifesto, i historyczka Susan Stryker, które stworzyły dzisiejsze studia trans; transmęscy artyści Texas Tomboy, Stafford, Max Wolf Valerio i Jordy Jones; Annie Sprinkle, performerka i aktywistka na rzecz pracowników seksualnych, której Teut poświęciła swój wcześniejszy krótki metraż Annie (1989); i Hida Viloria, walcząca o prawa osób interpłciowych. Pojawia się też Tornado, przybrana matka Texas Tomboya i była kochanka Stafforda, bezwstydnie przyznająca, że właściwie nie wie, jak zwracać się do swoich bliskich – bo po prostu ich nie słucha. Trzecia płaszczyzna Gendernautów jako dzieła historycznego dotyczy samej formy: kto i do kogo mówi, komu trans- i queerowe osoby opowiadają swoje doświadczenia.

Klara Cykorz

Seanse

nd 23 lip, 13:15 knh 3
cz 27 lip, 19:15 knh 3
Spotkanie z twórcami
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

180 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Monika Treut

Urodziła się w 1954 roku w RFN. Studiowała nauki polityczne i literaturę – i to właśnie rozwijanie fascynacji literackich okazało się dla niej drogą do świata filmu. W 1978 roku obroniła doktorat o kobietach w pisarstwie markiza de Sade’a i Leopolda von Sacher-Masocha. Jej pełnometrażowy debiut fabularny Uwodzenie: Okrutna kobieta (1985) został zainspirowany Wenus w futrze Sacher-Masocha. Transgresywna, nienormatywna seksualność wciąż pozostaje jednym z głównych wątków jej twórczości. Z Elfi Mikesch, współreżyserką Uwodzenia... i stałą operatorką swoich późniejszych filmów, prowadzi od lat 80. firmę produkcyjną Hyena Films.  

Wybrana filmografia

1985 Uwodzenie: Okrutna kobieta / Verführung: die grausame Frau / Seduction: the Cruel Woman

1988 Die Jungfrauenmaschine / Virgin Machine

1998 Didn’t Do It for Love (doc.)

1999 Gendernauci / Gendernauts - eine Reise durch die Geschlechter / Gendernauts: A Journey Through Shifting Identities (doc.)

2001 Kriegerin des Lichts / Warrior of Light (doc.)

2014 Von Mädchen und Pferden / Of Girls and Horses

2021 Genderacja / Genderation (doc.)

Twórcy

reżyseria Monika Treut
scenariusz Monika Treut
zdjęcia Elfi Mikesch
montaż Eric Schefter
muzyka Georg Kajanus
producent Monika Treut
produkcja Hyena Films
właściciel praw Salzgeber & Co. Medien GmbH
język angielski

Gendernauci

Monika Treut

Twoja ocena 0/5