English

Genderacja

Monika Treut
Genderation
Niemcy 2021 / 88’
Femme Gendernauci

W Genderacji Monika Treut powraca po ponad dwóch dekadach do transgenderowych bohaterów swojego dokumentu Gendernauci. Artystka, programistka i legendarna pionierka trans studies Sandy Stone wychodzi z żałoby po utracie partnera. Historyczka Susan Stryker przechodzi na emeryturę. Aktywizm Annie Sprinkle na rzecz pozytywnej seksualności poszerzył się o działalność na rzecz środowiska naturalnego. Pisarz Max Wolf Valerio wydał autobiograficzną książkę o swojej tranzycji, a artysta Stafford wyjechał z Kalifornii i otwiera się na swoją nową, niekoniecznie queerową społeczność. Ostatnim, być może najbardziej zmienionym bohaterem filmu jest samo San Francisco – już nie „najbardziej kreatywne miasto zachodniej półkuli” ani queerowa i artystyczna mekka, ale epicentrum brutalnej gentryfikacji, szybujących czynszów i ciemnej strony Doliny Krzemowej, miejsce, z którego połowa bohaterów zdążyła się już dawno wyprowadzić. Sukces zabija San Francisco – mówi w pewnym momencie Stryker. Mimo to Genderacji daleko do elegijnego tonu. Jest tu melancholia, ale przede wszystkim radykalna nadzieja – wyrosła nie pomimo, a dzięki dekadom praktykowania queerowego życia. To portret dojrzałości, zakorzenienia i spełnienia.

Klara Cykorz

Monika Treut

Urodziła się w 1954 roku w RFN. Studiowała nauki polityczne i literaturę – i to właśnie rozwijanie fascynacji literackich okazało się dla niej drogą do świata filmu. W 1978 roku obroniła doktorat o kobietach w pisarstwie markiza de Sade’a i Leopolda von Sacher-Masocha. Jej pełnometrażowy debiut fabularny Uwodzenie: Okrutna kobieta (1985) został zainspirowany Wenus w futrze Sacher-Masocha. Transgresywna, nienormatywna seksualność wciąż pozostaje jednym z głównych wątków jej twórczości. Z Elfi Mikesch, współreżyserką Uwodzenia... i stałą operatorką swoich późniejszych filmów, prowadzi od lat 80. firmę produkcyjną Hyena Films.  

Wybrana filmografia

1985 Uwodzenie: Okrutna kobieta / Verführung: die grausame Frau / Seduction: the Cruel Woman

1988 Die Jungfrauenmaschine / Virgin Machine

1998 Didn’t Do It for Love (doc.)

1999 Gendernauci / Gendernauts - eine Reise durch die Geschlechter / Gendernauts: A Journey Through Shifting Identities (doc.)

2001 Kriegerin des Lichts / Warrior of Light (doc.)

2014 Von Mädchen und Pferden / Of Girls and Horses

2021 Genderacja / Genderation (doc.)

Twórcy

reżyseria Monika Treut
scenariusz Monika Treut
zdjęcia Elfi Mikesch, Robert Falckenberg, Nola Anwar, Monika Treut
montaż Angela Christlieb, Margot Neubert-Maric
muzyka Mona Mur
producent Monika Treut
produkcja Hyena Films
właściciel praw Salzgeber & Co. Medien GmbH
język angielski

Genderacja

Monika Treut

Twoja ocena 0/5