English
Indeks Cykle Kalendarz

La Chimera

Alice Rohrwacher
La chimera
Włochy, Francja, Szwajcaria 2023 / 130’
napisy: polskie i angielskie
How to Have Sex Monster

Alice Rohrwacher stała się bez wątpienia jedną z najciekawszych współczesnych reżyserek kina europejskiego. Po nagrodzonych w Cannes Cudach oraz Szczęśliwym Lazzaro (filmy zamknięcia Nowych Horyzontów) Włoszka powraca cudownym La Chimera (nagroda FIPRESCI na ostatnim festiwalu w Cannes). Osobliwa historia osadzona w latach 80. ubiegłego wieku w Toskanii opowiada o Brytyjczyku, który dołącza do bandy plądrującej groby w poszukiwaniu historycznych artefaktów. W filmie Rohrwacher pobrzmiewają echa dokonań największych mistrzów kina włoskiego, zwróconych ku mitom arcydzieł Pasoliniego, zanurzonych w folklorze dzieł braci Tavianich czy Felliniego – gang głównych bohaterów wygląda, jakby został wyjęty z zaginionego fragmentu Amarcordu. Niemniej włoska reżyserka nie idzie tylko tropami wielkich twórców, lecz kształtuje swój własny styl – piękny formalnie, rozpięty między neorealistyczną chropowatością a oniryczną zabawą, płynnie zmieniający konwencje. To kino uczuć i rozkosznej zabawy, w którym mniej liczy się historia, bardziej fantazja, filmowy karnawał, melancholia zapisana na taśmie filmowej. La Chimera to czysta miłość do X muzy.

Marcin Pieńkowski

Seanse

nd 23 lip, 18:45 knh 1
pn 24 lip, 12:45 knh 1
śr 26 lip, 09:45 knh 1
nd 30 lip, 15:45 knh 1
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

1395 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Alice Rohrwacher

Urodzona w 1982 roku reżyserka i scenarzystka pochodząca z włosko-niemieckiej rodziny. Studiowała filozofię i literaturę w Turynie, tam też ukończyła kurs scenariopisarstwa. Debiutowała w 2011 roku Ciałem niebieskim, które prezentowane było w canneńskiej sekcji Quinzaine des Réalisateurs. Osadzone na włoskiej prowincji autobiograficzne Cuda (2014) trafiły już do konkursu głównego festiwalu i zdobyły Nagrodę Specjalną Jury. W konkursie festiwalu w Cannes miał także swoją premierę Szczęśliwy Lazzaro (2018). Tym razem ekipa opuściła Lazurowe Wybrzeże z nagrodą za scenariusz. Reżyserka jest siostrą aktorki Alby Rohrwacher.

Wybrana filmografia

2011 Ciało niebieskie / Corpo celeste / Heavenly Body

2014 Cuda / Le meraviglie / The Wonders

2018 Szczęśliwy Lazzaro / Lazzaro Felice / Happy as Lazzaro

2023 La Chimera / La chimera

Twórcy

reżyseria Alice Rohrwacher
scenariusz Alice Rohrwacher
zdjęcia Hélène Louvart
montaż Nelly Quettier
obsada Josh O'Connor, Isabella Rossellini, Alba Rohrwacher, Carol Duarte, Vincenzo Nemolato
producent Carlo Cresto-Dina
produkcja Tempesta, Rai Cinema, Ad Vitam Production, Amka Films Productions RSI-Radiotelevisione Svizzera, Arte France, Canal +, Ciné +
polski dystrybutor Aurora
język włoski, angielski

La Chimera

Alice Rohrwacher

Twoja ocena 0/5