English

Imago

Olga Chajdas
Polska, Holandia, Czechy 2023 / 113’
Delikwenci Kwiaty ludzkiego ciała

Drugi pełny metraż Olgi Chajdas, autorki Niny, miał premierę światową na festiwalu w Karlowych Warach. Imago to postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej lepszego życia pośród szarości PRL-u, opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w roku 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80., kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce. Imago to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było. W roli głównej wystąpiła przebojowa Lena Góra (m.in. Roving Woman), muzykę napisał Andrzej Smolik, a autorem klimatycznych zdjęć jest Tomasz Naumiuk.

opis dystrybutora/distributor's synopsis

Olga Chajdas

Polska reżyserka urodzona w 1983 roku w Poznaniu. Studiowała na PWSFTviT oraz w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Współpracowała z Kasią Adamik przy  Boisku bezdomnych oraz z Agnieszką Holland przy W ciemności i Janosiku. Prawdziwej historii. Jej krótki metraż 3xLOVE został nagrodzony na festiwalu w Los Angeles. Zrealizowana w 2018 roku Nina z udziałem Julii Kijowskiej i Elizy Rycembel to jej pełnometrażowy debiut, wyróżniony na festiwalu w Rotterdamie.

Filmografia

2013 Głęboka woda (Tv series)

2016 3xMIŁOŚĆ / 3xLOVE (short)

2017 Kobieta budzi się rano / Morning Has Broken (short)

2018 Nina

2023 Imago

Twórcy

reżyseria Olga Chajdas
scenariusz Lena Góra, Olga Chajdas
zdjęcia Tomasz Naumiuk
montaż Pavel Hrdlička
muzyka Smolik
obsada Lena Góra, Bogusława Schubert, Mateusz Więcławek, Wacław Warchoł, Michał Balicki, Wojciech Brzeziński, Łukasz Orbitowski, Justyna Wasilewska, Marek Siudym, Agnieszka Suchora, Andrzej Konopka
producent Izabela Wójcik, Violetta Kamińska, Dariusz Jabłoński
produkcja Apple Film Production
właściciel praw Apple Film Production
język polski

Imago

Olga Chajdas

Twoja ocena 0/5