14,90 zł lub taniej w pakiecie

Tori i Lokita

Tori and Lokita / Tori et Lokita
reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Belgia, Francja 2022 / 86’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Tori i Lokita to jeden z najlepszych filmów w imponującym dorobku braci Dardenne. Drapieżna, przenikliwa, niepostrzeżenie łącząca kino społeczne z thrillerem i melodramatem opowieść o przyszywanym uchodźczym rodzeństwie trafia prosto w serce, kiedy pyta, czy w Europie naprawdę wszyscy ludzie mogą stać się braćmi?

Tori jest małym chłopcem, Lokita zaledwie nastolatką, oboje uciekli przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej i chcieliby razem ułożyć sobie życie w Belgii. Obojętność imigracyjnych urzędników, rodziny domagające się wsparcia i długi zaciągnięte u przemytników spychają jednak bohaterów w szarą strefę, gdzie do eksploatowania pozbawionych opieki i praw dzieci przyłączają się przestępcy. Podejrzani dla urzędów, bezbronni wobec przemocy, chłopak i dziewczyna mają tylko siebie. Tori i Lokita to opowieść o odwadze i nadziei, których nie sposób złamać. O sile przyjaźni w świecie, który niszczy więzi, o wartości wzajemnej troski, choć wokół liczą się tylko pieniądze. 

Film braci Dardenne lśni wewnętrznym światłem i emanuje ciepłem – a to za sprawą odtwórców głównych ról. Debiutujący na ekranie Joely Mbundu i Pablo Schils stworzyli postaci, które przemawiają do serc i do sumień. Tori i Lokita chcą bezpieczeństwa i spokoju, chcą być razem. Czy to naprawdę aż tak wiele? 

Twórcy

reżyseria Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
scenariusz Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
zdjęcia Benoît Dervaux
montaż Marie-Hélène Dozo, Valène Leroy
obsada Mbundu Joely, Pablo Schils, Claire Bodson, Charlotte De Bruyne, Tijmen Govaerts
producent Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Delphine Tomson, Denis Freyd
produkcja Les Films du Fleuve, Archipel 35, Savage Film
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski

Tori i Lokita

Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Twoja ocena 0/5