14,90 zł lub taniej w pakiecie

Prześwietlenie

R.M.N.
reż. Cristian Mungiu
Rumunia, Francja, Belgia 2022 / 122’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Jeśli poprzednie filmy Cristiana Mungiu były utworami kameralnymi, to Prześwietlenie jest symfonią rozpisaną na wiolonczelę, niedźwiedzie, kilka narodowości, pokłócony chór i temat muzyczny ze Spragnionych miłości.

Jeszcze w Cannes, gdzie film miał swoją premierę (w konkursie głównym), do legendy przeszła nakręcona w jednym ujęciu 17-minutowa scena, w której zabiera głos 26 osób. Z tłumu reżyser wyławia jednak kilkoro bohaterów, służących za przewodników po tej straszno-śmiesznej, cierpkiej, boleśnie realistycznej i zarazem oferującej przebłyski metafizyki opowieści o globalizacji, kryzysie męskości, kompleksach i nacjonalizmie.

Akcja filmu rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej cichych uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w tutejszej piekarni nowych pracowników: emigrantów ze Sri Lanki. Ksenofobia to chleb powszedni w regionie zamieszkanym przez kilka narodowości, więc wspólny wróg może okazać się użyteczny. Ten motyw to tylko jeden z wielu wątków, które się tutaj splatają. Miłość, dziecięca trauma, komiczny eko-aktywizm, wrażliwe męskie ego – to wszystko tworzy wschodnioeuropejski gordyjski węzeł. Wszyscy w nim dzisiaj tkwimy, nie umiejąc go ani przeciąć, ani rozwiązać. 

Twórcy

reżyseria Cristian Mungiu
scenariusz Cristian Mungiu
zdjęcia Tudor Vladimir Panduru
montaż Mircea Olteanu
obsada Marin Grigore, Macrina Bârlădeanu, Judith State, Orsolya Moldován
producent Cristian Mungiu
produkcja Mobra Films, Why Not Productions, Les Films du Fleuve, France 3 Cinéma, Filmgate, Film i Väst, Wild Bunch Production
polski dystrybutor Gutek Film
język rumuński, niemiecki, węgierski, angielski, syngaleski

Cristian Mungiu

Urodził się w 1968 roku w Iaşi w Rumunii. Ukończył studia z literatury angielskiej oraz reżyserii. Pracował jako nauczyciel, dziennikarz i asystent na planach zagranicznych filmów kręconych w Rumunii. W 1998 roku zrealizował kilka filmów krótkometrażowych. Jego debiut fabularny, Zachód, miał premierę na festiwalu w Cannes w 2002 roku, a następnie był wyświetlany na ponad 50 festiwalach na całym świecie. W 2007 roku Mungiu zdobył Złotą Palmę za 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni, które kilka miesięcy później otworzyły 7. NH. Film Za wzgórzami był filmem zamknięcia zeszłorocznych Nowych Horyzontów.

Prześwietlenie

Cristian Mungiu

Twoja ocena 0/5