12,90 zł

Chleb i sól

Bread and Salt
reż. Damian Kocur
Polska 2022 / 95’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i cieniu zbliżającej się dorosłości. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura został doceniony na m.in. na festiwalach w Wenecji i Gdyni.

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz Intruz Olewiński i Wojciech TPS Walkiewicz. 

Twórcy

reżyseria Damian Kocur
scenariusz Damian Kocur, Marta Konarzewska
zdjęcia Tomasz Woźniczka
montaż Alan Zejer
obsada Tymoteusz Bies, Jacek Bies
producent Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński
produkcja Munk Studio – Polish Filmmakers Association
polski dystrybutor Kino Świat
język polski

Chleb i sól

Damian Kocur

Twoja ocena 0/5