12,90 zł

Noc 12 października

The Night of the 12th / La nuit du 12
reż. Dominik Moll
Francja, Belgia 2022 / 114’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Dominik Moll w swoim nowym filmie odsłania kulisy pracy wydziału kryminalnego. Choć opowieść ujęta jest w formułę trzymającego w napięciu thrillera, wydaje się że, drobiazgowy portret zdominowanego przez mężczyzn świata, w którym nie ma miejsca na słabości, jest tu istotniejszy niż rozwiązanie kryminalnej zagadki.

Prędzej czy później każdy policyjny śledczy trafia na sprawę, której nie potrafi rozwikłać i staje się ona dla niego rodzajem niezdrowej obsesji. Dla Yohana, świeżo upieczonego szefa wydziału kryminalnego w Grenoble, może nią okazać się tajemnicze morderstwo młodej dziewczyny imieniem Clara, do jakiego właśnie doszło na terenie będącym pod jego jurysdykcją.

Ślady na miejscu zbrodni niewiele mówią zarówno o potencjalnym napastniku, jak i jego motywie. Rozpoczynają się rutynowe policyjne czynności, będące wstępem do dalszego, skomplikowanego śledztwa. Wraz z nowymi podejrzanymi, których przesłuchuje Yohan, obraz sprawy jedynie się zaciemnia, budząc w policjancie kolejne wątpliwości. Zwłaszcza że mężczyzna ma coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu do podjętego śledztwa.

Bezradność miesza się z frustracją, gdy pomimo wytężonej pracy wciąż jedyną pewną informacją pozostaje fakt, że do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 12 października.

Twórcy

reżyseria Dominik Moll
scenariusz Dominik Moll, Gilles Marchand
zdjęcia Patrick Ghiringhelli
montaż Laurent Rouan
muzyka Olivier Marguerit
obsada Bastien Bouillon, Bouli Lanners, Théo Cholbi
producent Caroline Benjo, Barbara Letellier, Carole Scotta
produkcja Haut et Court
polski dystrybutor Aurora Films
język francuski

Noc 12 października

Dominik Moll

Twoja ocena 0/5