12,90 zł

Właściciele

Owners / Vlastníci
reż. Jiří Havelka
Czechy 2019 / 97’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Właściciele to nakręcona w zaledwie osiem dni, w doborowej obsadzie, brawurowa komedia okraszona potężną dawką wyjątkowego czeskiego humoru. Pełne ciętych dialogów, lekko złośliwe studium ludzkich, a może raczej sąsiedzkich charakterów.

Akcja nagrodzonego trzema Czeskimi Lwami filmu Jiříego Havelki, opartego na popularnej sztuce teatralnej jego autorstwa, rozgrywa się w trakcie zebrania współwłaścicieli pewnej praskiej kamienicy. Prym podczas spotkania wiedzie przewodnicząca Zahrádková, która chce wcielić w życie swój plan.

Przez kobietę przemawia chęć uratowania budynku wymagającego pilnego remontu. Problem w tym, że nie każdy podziela jej zdanie. A przy wspólnym stole spotykają się starsi, młodsi, idealiści, wolnorynkowcy, starzy lokatorzy oraz ludzie, którzy właśnie wprowadzają się do kamienicy. Jednym słowem, pełny przekrój czeskiego społeczeństwa. Wzajemne pretensje, uprzedzenia i stereotypy szybko biorą górę, zastępując spokojną, merytoryczną dyskusję. Zwłaszcza że każdy przekonany jest do swojej racji i niezbyt skory do pójścia na kompromis.

Twórcy

reżyseria Jiří Havelka
scenariusz Jiří Havelka
zdjęcia Martin Žiaran
montaż Otakar Senovský
obsada Tereza Ramba, Vojtĕch Kotek, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jiří Lábus
producent Marek Jenicek
produkcja CinemArt
polski dystrybutor Aurora Films
język czeski

Właściciele

Jiří Havelka

Twoja ocena 0/5