14,90 zł

Sundown

reż. Michel Franco
Meksyk, Francja, Szwecja 2021 / 79’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Najnowszy film Michela Franco (Opiekun, Nowy porządek) był objawieniem festiwalu w Wenecji. Sundown w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, gwałtowne zwroty akcji łagodząc czułą melancholią. Opowieść o wakacjach w Acapulco przybierających nieoczekiwany obrót pełna jest narracyjnych zakrętów, za którymi czekają nagłe objawienia, chwile grozy, oszałamiające zachody słońca i radykalne decyzje.

Alice (Charlotte Gainsbourg) i Neil (Tim Roth) spędzają urlop w słynnym meksykańskim kurorcie. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią życia i jego zachodem Sundown stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze? Miłość? Więzi? A może ich brak?

Sundown to kolejne po Opiekunie ekranowe spotkanie Michela Franco z Timem Rothem, dla którego to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych ról w dorobku. Jego Neil do końca nie zdradza swoich tajemnic, w czym wspiera go reżyser, zwodząc nas i myląc tropy. I o tym także jest Sundown: o pozorach, którym chętnie ulegamy, oceniając zamiast dociekać prawdy i zbyt łatwo biorąc piekło za raj.

Twórcy

reżyseria Michel Franco
scenariusz Michel Franco
zdjęcia Yves Cape
montaż Óscar Figueroa, Michel Franco
dźwięk Alejandro de Icaza, Niklas Skarp
obsada Tim Roth, Charlotte Gainsbourg, Iazua Larios, Henry Goodman, Albertine Kotting McMillan
producent Michel Franco, Eréndira Núñez Larios, Cristina Velasco, Tim Roth, Lorenzo Vigas
produkcja Common Ground Pictures, Film i Väst, Luxbox, Teorema
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski, hiszpański

Sundown

Michel Franco

Twoja ocena 0/5