English

Fale

Mike Hoolboom
Waves
Kanada 2022 / 61’
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
uwaga: światła stroboskopowe
Jej dom w mocy snu

Mike Hoolboom w drodze na demonstrację ruchu Occupy w Toronto przechwytuje migotliwy strumień kobiecej świadomości. Spotkania z pisarką, biolożką, zakonnicą, artystką, a nawet z aniołem historii prowokują go do stworzenia poetyckich portretów kobiet, które próbują zdefiniować się na nowo. Wzorując się na rebeliantkach, za pomocą nowego języka przedstawia ich fragmentaryczne herstorie. Rozważania o ciele, wspólnotowej polifonii, otwartej ranie przeszłości czy władzy reżyser ilustruje obrazami wymykającymi się tradycyjnemu wizualnemu doświadczeniu. Film stawia pytanie o to, czy możliwe jest stworzenie grupowego portretu z indywidualnych bytów, które są nawiedzane przez myśli i idee pochodzące z zewnątrz – tłumaczył Hoolboom swoją koncepcję. Każdy z nich pojawia się tu jako podmiot swoistego brzuchomówstwa, dzieląc się monologami złożonymi z tekstów filozofów gender, fragmentów powieści i cytatów z gazet. W jaki sposób wewnętrzny głos, który w sobie nosimy, pozwala innym głosom przez nas przemawiać (i czy jest to część politycznego projektu solidarności?), jednocześnie przyczyniając się do kreacji pojedynczości, pomagając stworzyć jednostkę tak wyjątkową, jak źdźbło trawy lub kamień na poboczu drogi.

UWAGA: w filmie pojawiają się efekty świetlne, które mogą wpłynąć na odbiór u osób nadwrażliwych na światło lub cierpiących na epilepsję.

Agnieszka Szeffel

Mike Hoolboom

Urodził się w 1959 roku w Toronto. Zaczął realizować swoje filmy w latach 80. Eksperymentował wtedy z fakturą obrazu oraz z wizualną warstwą narracji. W latach 1988-1990 pracował dla Canadian Filmmakers Distribution Centre, gdzie redagował też pismo „The Independent Eye”. W roku 1989 wraz z innymi twórcami stworzył kolektyw artystyczny pod nazwą Pleasure Dome. Autor kilku książek poświęconych kulturze filmowej w Kanadzie: Plague Years (1998), Fringe Film in Canada (2000),  Practical Dreamers (2008). Filmy, które tworzy, można uznać za metadokumenty, rozbijające przypisane kinu dokumentalnemu konwencje.

Wybrana filmografia

1986 White Museum (short)

1992 Mexico (short)

1995-1998 House of Pain (short)

1998 Panic Bodies (doc.)

2002 Imitations of Life

2004 Public Lighting (doc.)

2006 Fascination (doc.)

2010 Mark (doc.)

2012 Lacan Palestyna / Lacan Palestine (doc.)

2020 Judy Versus Capitalism

Twórcy

reżyseria Mike Hoolboom
scenariusz Mike Hoolboom
zdjęcia Mike Hoolboom
montaż Mike Hoolboom
dźwięk Mike Hoolboom
producent Mike Hoolboom
właściciel praw Mike Hoolboom
język angielski

Fale

Mike Hoolboom

Twoja ocena 0/5