English

Ziemia wciąż w ruchu

Pablo Chavarría Gutiérrez
Still the Earth Moves / La tierra aún se mueve
Meksyk 2017 / 71’
Urzekająca kraina

Nowy film niepokornego reżysera Listów (LLL 2018), który uprzedza: to eksperyment, którego język został radykalnie odseparowany od języka teatru i literatury. Szukając analogii, chciałoby się zacytować pasus Jeana-Luca Godarda o myśleniu nie głową, lecz rękami trzymającymi kamerę, co według francuskiego mistrza powinni praktykować prawdziwi filmowcy. W falującym z gorąca powietrzu toczy się więc akcja, ale zamiast podążać uporządkowaną ścieżką logiki, Gutiérrez popycha swoich widzów w stronę „alogicznych kompatybilności”. Ponownie rezygnując z realizmu i dystansu dokumentalisty, reżyser łączy różne środki wyrazu i porządki w filmowy esej o… naturze świata, o jego różnorodności, o materii, zdziwieniu, pięknie, niepokoju? Brak hierarchii unieważnia pytanie „o czym?”, zwracając się ku „jak?”. To kolejny w programie tegorocznych Lostów przykład kina impresjonistycznego, które zachęca widzów do wyjścia poza udramatyzowane przez tradycyjny sposób opowiadania, i w gruncie rzeczy nie-realne widzenie i rozumienie.     

Agnieszka Szeffel

nagrody

Festival Margenes 2017 - Nagroda Krytyków CAMIRA (Cinema and Moving Image Research Assembly Award) dla najlepszego filmu

Pablo Chavarría Gutiérrez

Urodził się w 1986 roku w Monterrey w Meksyku. Ukończył biologię na Uniwersytecie Nuevo León, ale zaczął interesować się filmem. W 2012 roku zrealizował fabułę Terrafeni o parze wyruszającej na pustynię Chihuahua. W Tapetum Lucidum opowiedział o niezwykłej relacji psa i jego właściciela. Listy, prezentowane w sekcji Lost Lost Lost w 2018 roku, miały swoją europejską premierę na festiwalu CPH:DOX.

Wybrana filmografia

2012 Terrafeni

2012 Tapetum Lucidum

2015 Listy / Las letras (doc.)

2016 Alexfilm

2017 Ziemia wciąż w ruchu / La tierra aún se mueve / Still the Earth Moves

Twórcy

reżyseria Pablo Chavarría Gutiérrez
scenariusz Pablo Chavarría Gutiérrez
zdjęcia Jose Luis Arriaga
montaż Pablo Chavarría Gutiérrez
muzyka Julio Torres
obsada Eli Zavala, Susana Herrera, Alejandro Alva
producent Tania Vela, Eli Zavala
produkcja SilverScreen Productions, Filmadora Numina
właściciel praw Pablo Chavarría Gutiérrez
język hiszpański

Ziemia wciąż w ruchu

Pablo Chavarría Gutiérrez

Twoja ocena 0/5