English

Femme

Sam H. Freeman, Ng Choon Ping
Wielka Brytania 2023 / 99’
20 000 gatunków pszczół Genderacja

Reżyserzy Ng Choon Ping i Sam H. Freeman jako główne inspiracje swojego filmu wymieniają Taksówkarza, kino braci Safdie i Nicolasa Windinga Refna – „męskie”, brutalne i efektowne. Takim właśnie językiem chcieli opowiedzieć historię queerowych postaci i ich bolesnych doświadczeń. Jules (Nathan Stewart-Jarrett) jest uwielbianą przez publiczność drag queen. Kocha występować: sceniczna persona jest nie tyle rolą, ile prawdziwszą wersją jego własnej osoby. Po brutalnym pobiciu przez białego byczka (George Mackay) Jules zamyka się w sobie i porzuca występy (duża część filmu „dzieje się” w kostiumach Buki Ebiesuwy). Kiedy po raz kolejny spotyka swojego agresora, dochodzi do tego w gejowskiej saunie. Idąc za impulsem, Jules z mglistym planem zemsty wikła się w ryzykowną grę z żyjącym w szafie chłopakiem. Femme nie wpisuje swoich postaci w typowy scenariusz kina zemsty i thrillera erotycznego, lecz wymyśla historię odwetu na nowo. Queerowe doświadczenie przepisuje zasady gatunku, znajdując w nim język do opowiedzenia zarówno o otwartej homofobicznej przemocy i brutalności zinternalizowanej homofobii, jak i o codziennych napięciach queerowej egzystencji. 

Klara Cykorz

Sam H. Freeman

Scenarzysta. Pracował przy prestiżowych serialach telewizyjnych, takich jak Branża (BBC/HBO), Będzie bolało (BBC/AMC) i Siła (Amazon). Jego reżyserski debiut, krótki metraż Femme (stworzony w duecie z Ng Choonem Pingiem) zdobył nagrodę BIFA (British Independent Film Award) dla krótkiego metrażu i był nominowany do BAFTA.

Filmografia

2021 Femme (short)

2023 Femme

Ng Choon Ping

Pochodzący z Singapuru, pracujący w Wielkiej Brytanii i ojczyźnie reżyser teatralny. Reżyserował w takich teatrach jak National Theatre, NT Studio, Young Vic, Royal Exchange, New Diorama, Tristan Bates Theatre, Singapore Repertory Theatre czy dla London Academy of Music and Dramatic Art. Jego filmowy debiut, krótki metraż Femme (stworzony w duecie z Samem H. Freemanem) zdobył nagrodę BIFA (British Independent Film Award) dla krótkiego metrażu i był nominowany do BAFTA. 

Filmografia

2021 Femme (short)

2023 Femme

Twórcy

reżyseria Sam H. Freeman, Ng Choon Ping
scenariusz Sam H. Freeman, Ng Choon Ping
zdjęcia James Rhodes
montaż Selina Macarthur
muzyka Adam Janota Bzowski
obsada Nathan Stewart-Jarrett, George Mackay, John McCrea, Aaron Heffernan
producent Myles Payne, Sam Ritzenberg
produkcja Agile Films, Anton, BBC Film
właściciel praw Anton Corp Ltd
język angielski

Femme

Sam H. Freeman, Ng Choon Ping

Twoja ocena 0/5