English

Disco Boy

Giacomo Abbruzzese
Francja, Włochy, Belgia, Polska 2023 / 91’
Był sobie kamień Dziewczyna mojej dziewczyny

Wyobraźcie sobie imprezę, na której jednakowo dobrze bawią się Krzysztof Kieślowski i Leos Carax. Niemożliwe? Nie, jeśli za didżejską konsolą stoi Giacomo Abbruzzese. W debiutanckiej pełnometrażowej fabule Włoch miksuje ze sobą zmysłowość i melancholię, agresję i wrażliwość, pulsujące electro Vitalica i romantyczną chrypkę Edith Piaf. Całej tej intensywnej mieszanki emocji doświadczamy z perspektywy Aleksieja (Franz Rogowski), który po obfitującej w perypetie podróży, prowadzącej m.in. przez Polskę, przedostaje się z rodzinnej Białorusi do Francji. Wstępuje do Legii Cudzoziemskiej i jako jej żołnierz zatraca się w opętańczym tańcu, w którym do głosu dochodzą wyrzuty sumienia i porzucone marzenia. Abbruzzese – z dużą pomocą doświadczonej operatorki Hélène Louvart, nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale – potrafi przełożyć dręczące bohatera koszmary na język hipnotyzujących surrealistycznych wizji. W pogoni za efektowną formą reżyser ani na chwilę nie traci jednak z oczu swojego bohatera, którego zagrał jeden z najbardziej charyzmatycznych aktorów swojego pokolenia, rozsadzający ekran niespokojną energią Franz Rogowski. Czy Aleksiej będzie w stanie uwolnić się od przeszłości i nadać życiu bardziej spokojny rytm?

Piotr Czerkawski

nagrody

MFF w Berlinie 2023 – Srebrny Niedźwiedź (wyróżniający się wkład artystyczny)

Giacomo Abbruzzese

Urodzony w 1983 roku w Tarancie, włoski reżyser, scenarzysta i fotograf, od lat mieszkający we Francji. Ukończył studia w zakresie nauki o komunikacji na Uniwersytecie Sieneńskim, a także studia filmowe na Uniwersytecie w Bolonii. Po dwóch latach, które spędził, wykonując zawód fotografa na pograniczu izraelsko-palestyńskim, ukończył także prestiżową francuską szkołę artystyczną Le Fresnoy. Od 2010 roku realizuje filmy krótkometrażowe, które były prezentowane na wielu festiwalach na całym świecie. Disco Boy jest jego pełnometrażowym debiutem.

Wybrana filmografia

2010 Archipel (short)

2011 Fireworks (short)

2013 This Is the Way (short)

2014 Stella Maris (short)

2017 Fame (short, doc.)

2019 America (short, doc.)

2021 I santi / The Saints (short)

Twórcy

reżyseria Giacomo Abbruzzese
scenariusz Giacomo Abbruzzese
zdjęcia Hélène Louvart
montaż Giacomo Abbruzzese, Ariane Boukerche, Fabrizio Federico
muzyka Vitalic
obsada Franz Rogowski, Morr Ndiaye, Laetitia Ky, Leon Lucev, Robert Więckiewicz, Michał Balicki
producent Marco Alessi, Lionel Massol, Jules Reinartz, Pauline Seigland, Maria Blicharska
produkcja Films Grand Huit, Dugong Films, Panache Productions, Donten & Lacroix Films, Division, Podkarpacki Fundusz Filmowy
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język ibo, francuski, angielski, polski

Disco Boy

Giacomo Abbruzzese

Twoja ocena 0/5