English

Klątwa

Maria Kaur Bedi, Satindar Singh Bedi
The Curse
Szwajcaria, Indie 2023 / 81’
Heroiczny Księżniczka

Boleśnie szczery, halucynacyjny dialog między parą reżyserów, których niespodziewanie połączyło uczucie. Na ich związku kładzie się jednak cieniem – a może jest jego spoiwem? – tytułowa klątwa. Alkohol. To on jest trzecim partnerem w tej relacji. Satindar pije destrukcyjnie, idąc w ślady swojej zmarłej matki. Maria zaś próbuje go uchronić przed upadkiem, miotając się między złością, troską a rezygnacją. Snując tę osobistą opowieść, twórcy kreślą mentalny pejzaż (współ-)uzależnienia, a stan emocjonalnego i fizycznego splątania sugestywnie oddają za pomocą środków wizualnych. Negatywy ujęć, zmiany ostrości, spowolnione abstrakcyjne zbliżenia, gry odbić i cieni – to wszystko sprawia, że widz może się zanurzyć w bezradności i zagubieniu bohaterów. Z majaków i wyrzutów sumienia z czasem kiełkuje jednak nadzieja. To zaklinanie rzeczywistości czy nowy początek? Klątwa, choć mówi o problemie wielokrotnie podejmowanym w kinie, chwyta za gardło i nie daje spokoju długo po seansie. Czy to film-wołanie o pomoc, w którym stawką jest życie prawdziwego człowieka? Mocny, otrzeźwiający seans.

Mariusz Mikliński

Maria Kaur Bedi

Urodzona w 1985 roku szwajcarska reżyserka i scenarzystka. Od 2009 roku realizuje krótkie metraże. W 2022 roku wraz z grupą innych filmowców stworzyła serię dokumentalną Futura! o różnych współczesnych wspólnotach. W pracy twórczej interesują ją silne, inspirujące kobiety. 

Filmografia

2009 Luise (short)

2010 Cafe Gilberte (short)

2014 Beatrix (short)

2022 Futura! (TV series, doc., co-dir.)

2022 Klątwa / The Curse

Satindar Singh Bedi

Urodzony w 1980 roku indyjski reżyser. Jego średni metraż Kamakshi z 2015 roku miał premierę na Berlinale i był prezentowany na wielu innych festiwalach (Clermont-Ferrand, Kyoto, Glasgow).

Filmografia

2015 Kamakshi 

2022 Klątwa / The Curse

Twórcy

reżyseria Maria Kaur Bedi, Satindar Singh Bedi
scenariusz Maria Kaur Bedi, Satindar Singh Bedi
zdjęcia Maria Kaur Bedi
montaż Maria Kaur Bedi
muzyka Maria Kaur Bedi
producent Maria Kaur Bedi, Satindar Singh Bedi, Kaspar Winkler
produkcja Spirited Heroine, TILT Production
właściciel praw Maria Kaur Bedi, Satindar Singh Bedi
język angielski

Klątwa

Maria Kaur Bedi, Satindar Singh Bedi

Twoja ocena 0/5