English

100 sezonów

Giovanni Bucchieri
100 Seasons / 100 årstider
Szwecja 2023 / 104’
A Thousand and One

Czasami kiedy jestem w domu, czuję, jak mocno bije mi serce. To niesamowite, że ono wciąż bije i – że to nigdy się nie kończy. Wiem, że moje serce nigdy się nie zatrzyma – mówi w jednej ze scen główny bohater, a zarazem reżyser i scenarzysta 100 sezonów Giovanni Bucchieri. Te słowa doskonale oddają emocjonalną intensywność jego pełnometrażowego debiutu, który swoją premierę miał na tegorocznym festiwalu w Rotterdamie. Pochodzą one jednak z przeszłości i wydają się kontrastować z tym, jak bohater czuje się obecnie – zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, walczy z niemocą twórczą i żyje wspomnieniami. Poetycka mieszanka dokumentu i fikcji składa się na intymny filmowy pamiętnik Bucchieriego, oparty na materiałach, które powstawały przez ponad dwie dekady jego życia. Wyłania się z nich szczery (auto)portret wrażliwego artysty oraz przejmująca opowieść o podnoszeniu się po kryzysie – przede wszystkim dzięki sztuce, fantazji i odnalezionej po latach miłości.

Magdalena Bartczak

Giovanni Bucchieri

Szwedzki artysta urodzony w 1973 roku w Linköping. Jest reżyserem, aktorem, choreografem, tancerzem i kompozytorem, absolwentem Akademii Baletu przy Operze Sztokholmskiej oraz studiów aktorskich w Królewskim Teatrze Dramatycznym. Jako tancerz był związany m.in. ze Szwedzkim Baletem Królewskim i znanym zespołem tańca współczesnego, Cullberg Ballet. Ma na koncie m.in. reżyserię opery, współpracę choreograficzną przy wielu spektaklach oraz kilka filmów krótkometrażowych. 100 sezonów to jego pełnometrażowy debiut reżyserski.

Filmografia

2015  Rosanna – A Portrait (short)

2016  Juliet, Juliet and Juliet  (short)

2019  David (short)

2020  Pearls (short)

2023  100 sezonów / 100 årstider / 100 Seasons

Twórcy

reżyseria Giovanni Bucchieri
scenariusz Giovanni Bucchieri
zdjęcia Axel Pettersson
montaż Robert Krantz, Magnus Svensson
muzyka Giovanni Bucchieri, Stefan Levin
obsada Giovanni Bucchieri, Louise Peterhoff, Karin Bertling, David Lagerqvist, Karin Franz Körlof, Stina Ekblad, Lia Boysen
producent Daniel Oliva Andersson, Isabella Rodriguez
produkcja French Quarter Film, Pluto Films
właściciel praw Pluto
język szwedzki

100 sezonów

Giovanni Bucchieri

Twoja ocena 0/5