12,90 zł

Zdarzyło się

Happening / L’Événement
reż. Audrey Diwan
Francja 2021 / 99’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nagrodzone Złotym Lwem na weneckim festiwalu Zdarzyło się to poruszająca opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. Akcja filmu rozgrywa się we Francji w 1963 roku, jednak temat jest niezwykle aktualny, a film tym bardziej poruszający. Ekranizacja autobiograficznej powieści laureatki Nobla w dziedzinie literatury Annie Ernaux.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 60-tych XX wieku we Francji. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim.

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata.

Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Twórcy

reżyseria Audrey Diwan
scenariusz Audrey Diwan i Marcia Romano, na podstawie powieści Annie Ernaux
zdjęcia Laurent Tangy
montaż Géraldine Mangenot
muzyka Evgueni Galperine, Sacha Galperine
obsada Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet-Klein, Luàna Bajrami
producent Alice Girard, Edouard Weil
produkcja Rectangle Productions
polski dystrybutor Aurora Films
język francuski

Zdarzyło się

Audrey Diwan

Twoja ocena 0/5