14,90 zł lub taniej w pakiecie

Blisko

Close
reż. Lukas Dhont
Belgia, Holandia, Francja 2022 / 103’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. To nie tylko pięknie sfilmowana historia coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalny film o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji. 

Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. Nikt we współczesnym kinie nie potrafi pracować z młodymi aktorami tak, jak autor pamiętnej Girl – z każdego gestu, spojrzenia, wypowiedzianego słowa kilkunastoletnich aktorów bije prawda. Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina.

Twórcy

reżyseria Lukas Dhont
scenariusz Lukas Dhont, Angelo Tijssens
zdjęcia Frank van den Eeden
montaż Alain Dessauvage
muzyka Valentin Hadjadj
obsada Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker
producent Michiel Dhont, Dirk Impens
produkcja Diaphana Films, Menuet Producties, Topkapi Films
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język holenderski, francuski, flamandzki

Lukas Dhont

Urodził się w 1991 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. Jego krótkometrażowe filmy zdobywały nagrody na wielu filmowych festiwalach (np. w rodzinnej Gandawie czy Leuven). Tworzy także muzyczne teledyski. Girl to jego pełnometrażowy debiut, który nagrodzono m.in. Złotą Kamerą na MFF w Cannes. Pracował nad jego scenariuszem, uczestnicząc w rezydencji Cannes Cinéfondation 2016. Porusza w nim tematy, które eksplorował już wcześniej, takie jak taniec, transformacja i tożsamość.

Filmografia

2012 Corps perdu (kr.m.)

2012 Huid von Glas (kr.m.)

2014 L'Infini (kr.m.)

2018 Girl

Blisko

Lukas Dhont

Twoja ocena 0/5