12,90 zł

Klondike

reż. Maryna Er Gorbach
Ukraina, Turcja 2022 / 96’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przerażający, przejmujący portret ludzkiej desperacji, a także wiary w siłę prawa i nadziei na lepsze jutro. Nagrodzona na festiwalach w Berlinie i na Sundance historia młodego małżeństwa, mieszkającego na pograniczu ukraińsko-rosyjskim, na początku rosyjskiej inwazji.

Podążamy śladem pary spodziewającej się dziecka, której świat dosłownie zawalił się na głowę. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu zburzył ścianę domu Irki i Tolika. Jednak zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach. Nawet gdy do drzwi pukają żołnierze armii rosyjskiej... Nagrodzony na Sundance i w Berlinie porażający film, który w obecnych czasach oddziałuje na widza jeszcze bardziej, otwierając oczy na to, co dzieje się na arenie międzynarodowej.

Klondike to debiut filmowy Maryny Er Gorbach – ukraińskiej reżyserki, która ukończyła m.in. Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Znakomicie wyreżyserowany i zainscenizowany, sprawia, że dzielimy wszystkie emocje bohaterów, a finałowe sekwencje robią tak silne wrażenie, że wstrzymujemy oddech. Film był oficjalnym ukraińskim kandydatem do Oscara w 2023 roku.

Twórcy

reżyseria Maryna Er Gorbach
scenariusz Maryna Er Gorbach
zdjęcia Svyatoslav Bulakovskiy
montaż Maryna Er Gorbach
muzyka Zviad Mgebry
obsada Oksana Cherkashyna, Sergey Shadrin, Oleg Shcherbina, Oleg Shevchuk, Evgeniy Efremov, Artur Aramyan
producent Svyatoslav Bulakovskiy, Mehmet Bahadir Er, Maryna Er Gorbach
produkcja Kedr Film, Protim Video Production
polski dystrybutor Kino Świat
język ukraiński

Klondike

Maryna Er Gorbach

Twoja ocena 0/5