English

Atalanta

Jean Vigo
L'Atalante
Francja 1934 / 88’
Carnalis

Młody mąż i młoda żona. On jest kapitanem barki, więc tuż po ślubie wypływają w rejs razem z jego załogą – starym obieżyświatem, nieopierzonym majtkiem i rojowiskiem kotów. To pierwszy rozdział ich wspólnej codzienności, ale wkrótce na pokładzie posypią się iskry. Atalanta – klasyczny film Jeana Vigo z 1934 roku – to swoista komedia niezależna. Niezależna, czyli nieszablonowa. Zarazem realistyczna i poetycka, ilustrowana zdjęciami Borisa Kaufmana, na których zawilgocone wnętrza i mgliste krajobrazy tchną rześkim pięknem. Śmiała obyczajowo, nie tylko jak na swoje czasy, z niesamowicie zmysłową sceną podwójnego autoerotycznego seansu. A do tego nie tyle słodko-gorzka, ile gorzko-słodka, bo małżeński konflikt ma autentyczny ciężar i grozi zakończeniem innym niż happy end.

Atalanta zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Moje filmy wszechczasów” podcastu SpoilerMaster, prowadzonego przez Michała Oleszczyka, który przed seansem opowie o filmie.

Piotr Mirski

Jean Vigo

Ikona francuskiego kina. Żył w latach 1905-1934. Zdążył nakręcić cztery filmy, w tym jeden pełnometrażowy – Atalantę. Był synem anarchisty Miguela Almereydy i sam miał wywrotowy temperament. Jego Pała ze sprawowania, pokazująca bunt w szkole z internatem, została zakazana we Francji. Vigo został doceniony dopiero po śmierci. W 1951 roku ustanowiono nagrodę imienia Jeana Vigo, przyznawaną młodym, obiecującym reżyserom.

Filmografia

1930 A propos Nicei / À propos de Nice (doc., short)

1931 Taris, król wody / Taris, roi de l'eau (doc., short)

1933 Pała ze sprawowania / Zéro de conduite / Zero for Conduct (short)

1934 Atalanta / L'Atalante

Twórcy

reżyseria Jean Vigo
scenariusz Jean Guinée, Albert Riéra, Jean Vigo
zdjęcia Boris Kaufman
montaż Louis Chavance
muzyka Maurice Jaubert
obsada Dita Parlo, Jean Dasté, Michel Simon, Louis Lefebvre
producent Jacques-Louis Nounez
produkcja Argui-Films, Gaumont-Franco Film-Aubert
właściciel praw Gaumont
język francuski, rosyjski
barwa czarno-biały

Atalanta

Jean Vigo

Twoja ocena 0/5