English

Urzekająca kraina

Raul Domingues
Striking Land / Terra que marca
Portugalia 2022 / 65’
Ubi Sunt I Ziemia wciąż w ruchu

Raul Domingues wraca w rodzinne strony, w okolice Leirii, by przyjrzeć się wykonywanej przez najstarszych członków wiejskiej społeczności pracy w polu. Tak jak oni patrzy pod nogi, a w niebo – tylko wtedy, gdy nadciąga burza. Frazy swojego filmowego poematu o portugalskiej prowincji układa ze stwardniałych ludzkich dłoni, kwiatów i końskiej sierści. Deklaruje chęć bycia niewidzialnym tak, jak niewidzialne bywają dla nas rośliny. Oto pan nikt. Dostrojony do otoczenia, przyjmuje perspektywę fauny i flory, pracujących ludzi i maszyn. Poprzez horyzontalną hierarchię rzeczy pragnie wyrazić szacunek, jakim darzy świat, ale nie idealizuje wsi. Jego spojrzenie przefiltrowane przez widoczną teksturę i kolor obrazu staje w opozycji z jednej strony wobec zdigitalizowanej, nierzeczywistej estetyki, z drugiej – bukolicznego mitu. Agnieszka Szeffel: Czy kino może być tak organiczne, jak grudka tłustej, czarnej ziemi? Mariusz Wojas: Może! Po obejrzeniu takich filmów wraca wiara w kino. 

Agnieszka Szeffel

Raul Domingues

Raul Domingues urodził się w Leirii w 1991 roku. Po ukończeniu studiów z zakresu dźwięku i obrazu w Caldas da Rainha School of Arts and Design rozpoczął pracę jako montażysta filmów krótkometrażowych i fabularnych. Urzekająca kraina, która miała premierę na Berlinale w 2022 roku (sekcja Forum), to jego drugi film pełnometrażowy.

Filmografia

2013 Alice e Darlene (short)

2014 Flor azul

2022 Urzekająca kraina / Terra que marca / Striking Land

Twórcy

reżyseria Raul Domingues
scenariusz Raul Domingues
zdjęcia Raul Domingues
montaż Raul Domingues
dźwięk Tiago Matos
obsada Maria Alice Sousa, Manual Jesus Duro, Joaquim Sousa, Manuel Carpalhoso, José António Sousa, Luís Mil Homens, Manuel Carlos, Luís Carpalhoso, Edmundo Lisboa, Maria Alice Domingues
producent Ico Costa, Krzysztof Dąbrowski, Raul Domingues
produkcja Oublaum Filmes, Etnograf Films
właściciel praw Terratreme Filmes
język portugalski

Urzekająca kraina

Raul Domingues

Twoja ocena 0/5