English

Przedpokój

Jorge Cramez
Anteroom / Antecâmara
Portugalia 2018 / 51’
Niepokój Pusty

Film Jorge Crameza składa się z obrazów zarejestrowanych na planie filmowym przez ekipę techniczną przed właściwym ujęciem. Tu nic nie jest dziełem przypadku – ustawienie świateł, aktorów, scenografii, ruch kamery, wszystko wymaga prób. Reżyser relacjonuje ten niewidoczny zwykle proces. Stawia obserwację nad dramaturgię, bo to, co go najbardziej interesuje, rozgrywa się właśnie tam, w obecności, która jeszcze „nie gra roli”, ale się do niej przygotowuje. Zdjęcia zarejestrowane przez „techniczną” kamerę pochodzą z dwóch planów filmowych. Jednym z nich jest Em segunda mão Catariny Ruivo, film, w którym po raz ostatni oglądamy portugalskiego aktora Pedra Hestnesa (1962-2011). Znany z niezapomnianych ról m.in. w Krwi i Domu z lawy Pedra Costy (retrospektywa 18. NH) i z Xaviera Manuela Mozosa (w programie tegorocznej sekcji Focus na Portugalię), był aktorską muzą pokolenia tworzącego nowe kino portugalskie na przełomie lat 80. i 90. Zaledwie dwa miesiące przed śmiercią został u niego zdiagnozowany nowotwór. Występ w Em segunda mão stał się jego prywatnym i zawodowym testamentem.

Agnieszka Szeffel

Jorge Cramez

Urodził się w 1963 roku w Angoli. Studiował dziennikarstwo, pracował w portugalskim archiwum filmowym i jako krytyk. Od 1997 roku występował jako asystent reżysera przy filmach m.in. Wernera Schroetera czy João Cesara Monteiro. Nakręcił kilka filmów krótkometrażowych, a w 2006 roku wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy O Capacete Dourado, który był pokazywany w konkursie festiwalu w Locarno.

Wybrana filmografia

1994 Desvio (short)

2002 Venus Velvet (short)

2006 O Capacete Dourado / The Golden Helmet

2010 Na Escola / At School (short) 

2017 Amor Amor 

2018 Przedpokój / Antecâmara / Anteroom

2018 Actos de Cinema 

Twórcy

reżyseria Jorge Cramez
scenariusz Jorge Cramez
zdjęcia Jorge Cramez
montaż Tomás Baltazar
dźwięk Jorge Cramez, Miguel Martins
obsada Pedro Hestnes, Catarina Ruivo, Luís Miguel Cintra, Rita Durão, Teresa Villaverde, Vasco Pimentel, Miguel Nunes, Nuno Barbosa
producent Joana Ferreira, Isabel Machado
produkcja C.R.I.M. Produções
właściciel praw C.R.I.M. Produções
język portugalski

Przedpokój

Jorge Cramez

Twoja ocena 0/5