English

Mammalia

Sebastian Mihăilescu
Rumunia, Polska, Niemcy 2023 / 88’
Indie Mannvirki

Camil jest nieco zagubionym mężczyzną w średnim wieku, mającym coraz większe trudności w relacjach z kobietami. Na co dzień czuje się lekceważony przez znajome z pracy, a jego partnerka, która dołączyła do tajemniczego ruchu, coraz bardziej się od niego oddala. Zmagając się z poczuciem utraty kontroli nad swoim życiem, bohater wyrusza w oniryczną podróż i odkrywa świat dziwnych, sekretnych rytuałów, podważających podstawy jego męskiej tożsamości. Prezentowany na tegorocznym Berlinale pełnometrażowy debiut fabularny Sebastiana Mihăilescu ze wspaniałymi zdjęciami Barbu Balasoiu (Sieranevada) i muzyką polskiego kompozytora Piotra Kurka przywodzi na myśl m.in. Midsommar. W biały dzień. Pobrzmiewa w nim też surrealistyczny humor zakorzeniony w tradycjach teatru absurdu spod znaku Eugène’a Ionesco. Mihăilescu zdecydowanie mówi jednak własnym, bezkompromisowym głosem: ironicznym, przewrotnie opisującym współczesność i pełnym szalonej artystycznej odwagi.

Magdalena Bartczak

Sebastian Mihăilescu

Reżyser, scenarzysta i producent urodzony w 1983 roku w Făgăraș. Studiował informatykę i jest absolwentem reżyserii na Państwowym Uniwersytecie Teatru i Filmu im. Iona Caragialego w Bukareszcie. Jako twórca filmowy zadebiutował w 2012 roku krótkim metrażem Titza, a potem zrealizował jeszcze kilka krótkometrażowych projektów. W 2021 roku miał premierę jego pierwszy pełnometrażowy film – dokumentalny Jesteś dla mnie Ceauşescu, wyróżniony m.in. nagrodą dla najlepszej produkcji z Europy Środkowej na MFF w Igławie, nagrodą dla najlepszego dokumentu w konkursie What’s Up Doc na MFF Transilvania oraz New Talent Award na festiwalu DocLisboa. Mammalia jest pierwszą pełnometrażową fabułą rumuńskiego twórcy.

Filmografia

2012 Titza (short)

2014 Luna de miere / Honeymoon (short)

2016 Spațiu geografic greu de definit, căruia, momentan, îi spunem Delta / An Ambiguous Geographical Area, but, for now, Let's Call It a Delta (short)

2016 Apartament interbelic, în zona superbă, ultracentrală / Old Luxurious Flat Located in an Ultra Central, Desirable Neighborhood (short)

2021 Jesteś dla mnie Ceaușescu / Pentru mine tu ești Ceaușescu / You Are Ceaușescu to Me (doc.)

2023 Mammalia

Twórcy

reżyseria Sebastian Mihăilescu
scenariusz Sebastian Mihăilescu, Andrei Epure
zdjęcia Barbu Balasoiu
montaż Cătălin Cristuţiu
muzyka Piotr Kurek
obsada István Téglás, Mălina Manovici, Denisa Nicolae, Steliana Bălăcianu, Rolando Matsangos
producent Diana Păroiu, Ada Solomon, Ewa Puszczyńska, Nina Frese
produkcja microFilm, Pandora Film, Extreme Emotions
język rumuński

Mammalia

Sebastian Mihăilescu

Twoja ocena 0/5