English
Indeks Cykle Kalendarz

W suszarni

Rocío Mesa
Tobacco Barns / Secaderos
Hiszpania 2022 / 99’
napisy: polskie i angielskie
Pamiętaj, żeby mrugnąć

Pierwszym impulsem do pracy nad filmem były dziecięce fantazje reżyserki – Rocío Mesa wspominała, że przyglądając się wielkim stodołom do suszenia liści tytoniu, wyobrażała sobie tajemnicze istoty, które tam zamieszkały. W Secaderos jedno z tych stworzeń ożywa, wolno przemierza lasy i wioski, lecz dostrzec je mogą jedynie dzieci. Fabularny debiut hiszpańskiej reżyserki, choć bliski filmom Carli Simón i takim klasykom jak Duch roju Victora Erice, nie jest jednak wyłącznie opowieścią o mniej lub bardziej idyllicznym dzieciństwie. Mesa prowadzi narrację z dwóch perspektyw: kilkuletniej Very, która przyjeżdża na wakacje do dziadków, i nastolatki Nieves, marzącej o tym, by wyrwać się z prowincji i zacząć życie na własny rachunek. Jest wreszcie w tle historia umierającej tradycji, degradacji środowiska, zachłanności wielkiego kapitału. Jako dorosła zaczęłam patrzeć na te suszarnie tytoniu z politycznego punktu widzenia: są architektonicznymi widmami, przypominają nam, że kiedyś w tym krajobrazie istniały kultura i przemysł, od tego czasu pochłonięte przez rynek nieruchomości pożerający rolnicze ziemie, które powinny być nietykalne – mówiła po premierze filmu Rocío Mesa. 

Jakub Demiańczuk

nagrody

MFF w San Sebastián 2022 - Nagroda Dunia Ayaso

Dostępność online

20 lip, 12:00 – 6 sie

Seanse

nd 23 lip, 10:15 knh 3
śr 26 lip, 16:30 dcf lw
nd 30 lip, 10:15 knh 3
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

410 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Rocío Mesa

Reżyserka, producentka, programerka festiwali (m.in. LA Film Festival) i przeglądów filmowych. Jest dyrektorką LA OLA – Independent Films from Spain – projektu zajmującego się promocją niezależnego kina hiszpańskiego w Ameryce Północnej. Jej filmy były pokazywane m.in. na festiwalach w Sewilli i San Sebastián, a także na SXSW w Teksasie. W 2017 roku znalazła się na przygotowanej przez „Variety” liście dziesięciu najważniejszych młodych twórczyń hiszpańskiego przemysłu filmowego. Mieszka w Kalifornii. 

Filmografia

2011 Traffic in L.A. Sucks (short)

2011 Almon Loos, the Rocking Barber (short)

2013 Orensanz

2022 W suszarni / Secaderos / Tobacco Barns 

Twórcy

reżyseria Rocío Mesa
scenariusz Rocío Mesa
zdjęcia Alana Mejía González
montaż Diana Toucedo
muzyka Paloma Peñarrubia
obsada Vera Centenera, Ada Mar Lupiáñez, Tamara Arias, Cristina Eugenia Segura Molina, José Sáez Conejero
producent Sergio Mauriño
produkcja La Claqueta, La Cruda Realidad, Un Capricho De Producciones, Canal Sur Televisión S.A., Secaderos La Película AIE, Amplitud Inc, DDT Efectos Especiales
właściciel praw Latido Films
język hiszpański

W suszarni

Rocío Mesa

Twoja ocena 0/5