English

Indie

Telmo Churro
India / Índia
Portugalia 2022 / 123’
Czarny kamień Mammalia

Telmo Churro, od lat współpracujący m.in. z Miguelem Gomesem czy Manuelem Mozosem jako scenarzysta i montażysta, wreszcie pokazał światu swój pełnometrażowy debiut. Reżyser należy do pokolenia 40-latków, które doskonale pamięta Lizbonę sprzed turystycznego boomu. W jego opowieści nie zabraknie więc nostalgii. Churro pokazuje trzypokoleniową rodzinę: mieszkających razem w starej lizbońskiej kamienicy emeryta Raúla, jego syna Tiago i wnuka Manuela. Wszyscy trzej są zaangażowani w turystyczny biznes. Przyjmują w swoim mieszkaniu przyjezdnych, oprowadzają ich po mieście i prezentują koloryt lizbońskiego życia, stojącego pod znakiem ekonomicznych trosk, tragikomicznych absurdów i sercowych dramatów. Tym razem ich gościem będzie pogrążona w żałobie Brazylijka Karen. Ta nie do końca zgrana grupa, której uczestnicy tkwią w swoim własnym świecie, wyruszy w podróż po Lizbonie i zgubi się, jak niegdyś legendarny poszukiwacz Indii na południowym Atlantyku. W malignie, we śnie, w miłosnej gorączce, w rozdzierającym smutku bohaterowie będą wędrować przez miasto, próbując odtworzyć jego historię, nieustannie doganiani przez swoją własną.

Agnieszka Szeffel

nagrody

IndieLisboa International Independent FF 2023 - Nagroda Universities Culturgest

Telmo Churro

Urodził się w Lizbonie w 1977 roku. Studiował kino w Escola Superior Artística w Porto i montaż w Escola Superior de Teatro e Cinema. Zawodowo związany z firmą producencką O Som e a Fúria. Współpracował z Miguelem Gomesem jako scenarzysta i montażysta, m.in. przy filmach Nasz ukochany miesiąc sierpień (2008), Tabu (2012), trylogii Tysiąc i jedna noc (2014), Grand Tour (w produkcji), a także z Manuelem Mozosem przy Ramiro (2017) i Ruinach (2009). Zajmował się także montażem znanych dokumentów: Rio Corgo (2015) Sérgio Da Costy i Mai Kosy, Eldorado XXI (2016) Salomé Lamas i Viveiro (2019) Pedro Filipe Marquesa. Jego debiutem reżyserskim był film krótkometrażowy Rei Inútil (2013). Indie to jego pierwszy film pełnometrażowy.

Filmografia

2013 Rei Inútil / Rex Inutilis (short)

2023 Indie / Índia / India

Twórcy

reżyseria Telmo Churro
scenariusz Telmo Churro, Mariana Ricardo
zdjęcia Mário Castanheira
montaż Telmo Churro, Pedro Filipe Marques
dźwięk Miguel Martins
obsada Pedro Inês, Denise Fraga, José Manuel Mendes, João Carvalho, Lídia Franco, Maria João Pinho, Teresa Madruga, Maria Emília Correia
producent Luís Urbano, Sandro Aguilar
produkcja O Sem e a Fúria
właściciel praw Shellac
język portugalski

Indie

Telmo Churro

Twoja ocena 0/5