English

Kwiaty ludzkiego ciała

Helena Wittmann
Human Flowers of Flesh
Niemcy, Francja 2022 / 106’
Imago La Palisiada

Tematem najnowszego filmu Heleny Wittmann, która na szerokie festiwalowe wody wypłynęła pamiętnym Drift (17. NH), jest płynność. Przepływ myśli, mobilność i migracja, swobodny, meandrujący nurt wizualnego eseju, sieć naczyń połączonych, jaką tworzy nasze środowisko, a przede wszystkim iluzja granic i konieczności ich obrony. Śródziemnomorski rejs, którego kurs wyznacza kobieta (znana z filmów Yorgosa Lanthimosa Angeliki Papoulia), prowadzi nas od Marsylii do Sidi Bu-l-Abbas u wybrzeży Algierii, pierwszej siedziby Legii Cudzoziemskiej. Temu symbolowi kolonialnej przemocy oraz podporządkowania lądów, mórz i narodów reżyserka przeciwstawia własną „armię” poetów, nomadów czy smakoszy, którymi dowodzi kobieta. Jej załoga nie zamyka się w twierdzach, nie pragnie podboju, lecz płynnie porusza się między wodą a lądem, milczeniem i rozmową, historią i teraźniejszością, kolejnymi wodami terytorialnymi – oddając hołd światu nieustannej zmiany, światu bez granic. Kwiaty ludzkiego ciała to także hommage dla Pięknej pracy Claire Denis, nie mogło więc tu zabraknąć Denisa Lavanta w roli legionisty.  

Małgorzata Sadowska

Helena Wittmann

Reżyserka urodzona w 1982 roku w Neuss w Niemczech. Początkowo studiowała iberystykę i medioznawstwo w Erlangen i Hamburgu, ale ostatecznie dostała się do Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Jej krótkometrażowe filmy Wildnis (2013) czy 21,3°C (2014) były pokazywane na międzynarodowych wystawach i festiwalach filmowych. Pełnometrażowy debiut Drift (2017) był prezentowany na festiwalach w Wenecji i Rotterdamie.

Wybrana filmografia

2017 Drift

2022 Kwiaty ludzkiego ciała / Human Flowers of Flesh

Twórcy

reżyseria Helena Wittmann
scenariusz Helena Wittmann
zdjęcia Helena Wittmann
montaż Helena Wittmann
dźwięk Nika Son
obsada Angeliki Papoulia, Ferhat Mouhali, Gustavo de Mattos Jahn, Ingo Martens, Mauro Soares, Vladimir Vulević, Steffen Danek, Nina Villanova, Denis Lavant
producent Frank Scheuffele, Karsten Krause,
produkcja Fünferfilm, Tita Productions
właściciel praw Shellac
język francuski, angielski, portugalski, berberyjski, serbsko-chorwacki

Kwiaty ludzkiego ciała

Helena Wittmann

Twoja ocena 0/5