14,90 zł lub taniej w pakiecie

Bohater

A Hero / Ghahreman
reż. Asghar Farhadi
Francja, Iran 2021 / 122’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Dwukrotny zdobywca Oscara (za Rozstanie i Klienta) powraca do rodzinnego Iranu. Czerpiąc z lokalnego kontekstu, tka kolejną uniwersalną, przejmującą przypowieść, o człowieku, który stał się zakładnikiem sądów, w tym wydającego najostrzejsze wyroki trybunału, jakim są media społecznościowe. Podążając za tytułowym Bohaterem, Asghar Farhadi z wyczuciem i wprawą filmowego linoskoczka porusza się po cienkiej granicy, jaka dzieli ofiarę od przestępcy, sukces od porażki, a dobre chęci od nieczystych intencji.

Rahim wychodzi na krótką przepustkę z więzienia, gdzie odsiaduje wyrok za długi. Ma ledwie dwa dni na przekonanie wierzyciela, by ten darował mu część należności. Najwyraźniej los mu sprzyja, bo w ręce mężczyzny nieoczekiwanie trafia torba pełna złotych monet. Kiedy „Bohater” zrozumie, że brzęczący pakunek zawierał także pokusy, niechcianą sławę i wyroki serwowane przez anonimowy tłum, będzie już za późno, by zatrzymać spiralę dramatycznych wydarzeń.

Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes Bohater to nie tylko powrót irańskiego reżysera do ojczyzny, ale i do mistrzowskiej formy. Farhadi wyśmienicie dozuje emocje, tworząc film wyczulony na psychologiczne niuanse, a zarazem o rozmachu przypowieści. Jak nikt umie połączyć dylematy charakterystyczne dla kina moralnego niepokoju z sięgającym zenitu napięciem rodem z thrillera czy kryminału. Intymna, jednostkowa historia jest dla niego doskonałą okazją, by na ekranie odmalować całą sieć rozmaitych rodzinnych czy społecznych zależności. Niejednoznaczny, nieoceniający, a przy tym wciągający bez reszty film Farhadiego prowadzi wyrafinowaną grę z widzem, testując naszą skłonność do ferowania przedwczesnych wyroków.

Twórcy

reżyseria Asghar Farhadi
scenariusz Asghar Farhadi
zdjęcia Ali Ghazi, Arash Ramezani
montaż Hayedeh Safiyari
obsada Amir Jadidi, Mohsen Tanabandeh, Fereshteh Sadre Orafaiy, Sarina Farhadi
producent Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy
produkcja Arte France Cinéma, Asghar Farhadi Productions, Memento Films International, Memento Films Production
polski dystrybutor Gutek Film
język perski

Asghar Farhadi

Irański reżyser i scenarzysta. Zaczynał pracę w telewizji, w kinie zadebiutował filmem Tańcząc w pyle. Od początku interesowało go realistyczne kino, w którym zadawał pytania o moralność i zmuszał bohaterów do skonfrontowania się ze swoimi ideałami. Wydarzeniem festiwalu w Berlinie stało się Co wiesz o Elly, dwa lata później odebrał Złotego Niedźwiedzia za Rozstanie. Kolejny film,, zrealizował we Francji.

Wybrana filmografia

2002 Tańcząc w pyle / Raghs dar ghobar / Dancing in the Dust

2009 Co wiesz o Elly / Darbareye Elly / About Elly

2011 Rozstanie / Jodaeiye Nader az Simin / A Separation

2013 Przeszłość / Le passé / The Past

2016 Klient / Forushande / The Salesman

Bohater

Asghar Farhadi

Twoja ocena 0/5