9,90 zł

Performer

reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
Polska 2015 / 62’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Performer to opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy Oskar Dawicki… w ogóle istnieje.

W filmie poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mistrz jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego, przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką, która jest jego marszandką oraz kochanką. Tak jak w przypadku całej twórczości Dawickiego, tak i tutaj normy społeczne i moralne zostają podważone.

Poprzez obsadzenie Dawickiego w roli samego siebie  Performer oddaje specyficzną podwójność tego artysty: jego balansowanie pomiędzy byciem sobą a graniem siebie, pomiędzy rzeczywistością a performensem, pomiędzy życiem a sztuką, możliwością oddania prawdy o człowieku w filmie a niemożliwością jej uchwycenia.

Mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.

Twórcy

reżyseria Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
scenariusz Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
zdjęcia Łukasz Gutt
montaż Rafał Listopad PSM, Piotr Orzechowski
muzyka Antoni Komasa-Łazarkiewicz
dźwięk Paulina Bocheńska
obsada Oskar Dawicki, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Zbigniew Warpechowski, Anda Rottenberg, Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Zawadzka
produkcja Wajda Studio
polski dystrybutor Wajda Studio
język polski

Performer

Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda

Twoja ocena 0/5