12,90 zł

Słabsze ogniwo

The Hole in the Fence / El hoyo en la cerca
reż. Joaquín del Paso
Meksyk, Polska 2021 / 102’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Każdego roku uczniowie prestiżowej meksykańskiej katolickiej szkoły dla chłopców udają się na specjalnie przygotowany dla nich obóz integracyjny za miastem. Chłopcy pod czujnym okiem nauczycieli i księży doskonalą swój rozwój fizyczny i moralny. Celem jest przejście przez proces dojrzewania w połączeniu z Bogiem oraz w zgodzie z zasadami wspólnoty.

Film reżysera Joaquína del Paso, oparty do pewnego stopnia na jego własnych doświadczeniach, to opowieść o niebezpiecznej relacji pomiędzy religią a władzą. Każdy z młodych bohaterów stara się odnaleźć swoje miejsce w tej elitarnej i hermetycznej społeczności, gdzie status społeczny rodziców i kolor skóry określają pozycję dziecka. Spokój nie trwa długo, szczególnie kiedy uczestnicy obozu odkrywają dziurę w ogrodzeniu…

Sytuacja ta uruchamia łańcuch tajemniczych wydarzeń. Film ukazuje złożone mechanizmy zbiorowej indoktrynacji religijnej i manipulacji, a także pokazuje, jak łatwo budzi się niebezpieczna masowa histeria. Utrzymane w formule thrillera Słabsze ogniwo jest mocną krytyką bazującego na indoktrynacji systemu edukacji, ale i uniwersalną historią o bezwzględnym sposobie kreowania przyszłych liderów.

Na szczególną uwagę zasługuje muzyka w filmie, której autorami są Michael Stein oraz Kyle Dixon, twórcy ścieżki dźwiękowej do nagradzanego wielokrotnie serialu Stranger Things.

Twórcy

reżyseria Joaquín del Paso
scenariusz Joaquín del Paso, Lucy Pawlak
zdjęcia Alfonso Herrera Salcedo
montaż Paloma López
muzyka Michael Stein, Kyle Dixon
obsada Valeria Lamm Williams, Yubah Ortega, Jacek Poniedziałek
producent Fernanda de la Peza, Joaquin del Paso
produkcja Amondo Films, Polski Instytut Sztuki Filmowej
polski dystrybutor Aurora Films
język hiszpański

Słabsze ogniwo

Joaquín del Paso

Twoja ocena 0/5