12,90 zł

Rytmy Casablanki

Casablanca beats / Haut et fort
reż. Nabil Ayouch
Francja, Maroko 2021 / 102’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Rytmy Casablanki zostały uznane przez krytków najbardziej pozytywnym filmem ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. To wzruszająca, pełna empatii opowieść o nadziejach młodości, szukaniu własnej drogi oraz rodzinnych sekretach. Film jest tegorocznym marokańskim kandydatem do Oscara oraz pierwszą w historii caneńskiego festiwalu marokańską produkcją pokazywaną w konkursie głównym.

Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Casablance. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania Rytmy Casablanki zarażają optymizmem i pozytywną energią.

Film dla wielbicieli hip-hopu i dla tych, którzy go nie są jego fanami. Anas to były raper, który podejmuje się pracy w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka – Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach.Hip-hop powstał po to, by wyrazić niezadowolenie i oddać głos tym, którzy są go pozbawieni, tłumaczy uczniom podczas pierwszej lekcji. I zachęca do tego, by zaczęli pisać o swoich doświadczeniach.

Z tekstów stopniowo wyłania się obraz codziennego życia nastolatków, które ograniczane jest przez konserwatywną tradycję, religię czy ortodoksyjny model wychowania. Kierowani przez swojego nauczyciela młodzi bohaterowie zaczynają tworzyć wspierającą się społeczność. Z czasem różnice między nimi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Po raz pierwszy bowiem ktoś oddał im głos, który, gdy raz wybrzmiał, jest niemożliwy do zatrzymania.

Twórcy

reżyseria Nabil Ayouch
scenariusz Nabil Ayouch, Maryam Touzani
zdjęcia Virginie Surdej, Amine Messadi
muzyka Mike Kourtzer, Fabien Kourtzer
obsada Ismail Adouab, Meriem Nekkach, Abdelilah Basbousi
producent Nabil Ayouch, Amine Benjelloun, Alain Cohen, Martine Cohen, Alexandra Henochsberg, Bruno Nahon
produkcja Les Films du Nouveau Monde, Ali n' Productions
polski dystrybutor Aurora Films
język arabski

Rytmy Casablanki

Nabil Ayouch

Twoja ocena 0/5