12,90 zł

Biegacz, dziwka, Arab, mąż

Nobody's Hero / Viens je t’emmène
reż. Alain Guiraudie
Francja 2022 / 96’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Trzydziestopięcioletni Médéric zakochuje się bez pamięci w starszej prostytutce imieniem Isadora. Na drodze tego uczucia staje nie tylko zazdrosny mąż kobiety, ale i atak terrorystyczny, jaki zaburza spokój w sennym francuskim Clermond-Ferrand. Miasto pogrąża się w panice, poszukiwania sprawców trwają, a za potencjalnego napastnika uchodzi każdy o nieco bardziej śniadej karnacji.

Wśród podejrzanych jest także Sélim, bezdomny młody mężczyzna o arabskich korzeniach. Médéric udziela mu schronienia przed zimowym chłodem i pozwala ogrzać się na klatce schodowej kamienicy, w której mieszka. Nie spotyka się to z dobrym przyjęciem ze strony nieufnych sąsiadów. Ryzyko poważnego konfliktu, miłosne szaleństwo i coraz większa sympatia dla Sélima sprawiają, że uporządkowane życie Médérica zmienia się bezpowrotnie.

Nowy film reżysera głośnego Nieznajomego nad jeziorem to pełen ironii, zabawny, ale i nieco złośliwy portret dzisiejszej Francji oraz jej mieszkańców. Alain Guiraudie, tworząc prawdziwą galerię ekstrawaganckich postaci, opowiada o zaskakującym uczuciu, ksenofobii i sukcesywnie podsycanej kolektywnej paranoi.

Twórcy

reżyseria Alain Guiraudie
scenariusz Alain Guiraudie, Laurent Lunetta
zdjęcia Hélène Louvart
montaż Jean-Christophe Hym
muzyka Xavier Boussiron
obsada Jean-Charles Clichet, Noémie Lvovsky, Iliès Kadri, Michel Masiero, Doria Tillier
producent Charles Gillibert
produkcja CG Cinéma
polski dystrybutor Aurora Films
język francuski

Alain Guiraudie

Urodził się w 1964 roku w Villefranche-de-Rouergue. Jego filmy krótkometrażowe były wyświetlane i nagradzane na wielu festiwalach, a wszystkie pełnometrażowe gościły w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs. Nieznajomy nad jeziorem pokazany został w konkursie w sekcji Un Certain Regard. Jego dzieła, opowiadające o seksualności i tożsamości, zwykle utrzymane są w onirycznej lub nawet surrealistycznej stylistyce.

Wybrana filmografia

2001 Ce vieux rêve qui bouge / That Old Drams That Moves

2003 Bezsenność bohatera / Pas de repos pour les braves / No Rest for the Braves

2005 Voici venu le temps / Time Has Come

2009 Le Roi de l’évasion / The King of Escape

2013 Nieznajomy nad jeziorem / L’Inconnu du lac / Stranger by the Lake

Biegacz, dziwka, Arab, mąż

Alain Guiraudie

Twoja ocena 0/5