14,90 zł lub taniej w pakiecie

Nana

Before, Now & Then
reż. Kamila Andini
Indonezja 2022 / 103’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Oglądając indonezyjską Nanę, nie sposób nie pomyśleć o Scenie zbrodni z 2012 roku. Film Kamili Andini (Widzialne i niewidzialne, 18. NH), podobnie jak wstrząsający dokument Joshuy Oppenheimera, opisuje traumatyczne wydarzenia z indonezyjskiej historii najnowszej, ale sięga w przeszłość nieco dalej.

Podczas gdy Scena zbrodni skupiała się na perspektywie zaślepionych propagandą sprawców ludobójstwa z lat 60., Nana oddaje głos ocalonym z krwawej wojny o niepodległość Indonezji, która miała miejsce kilkanaście lat wcześniej.

Tytułowa bohaterka to elegancka, atrakcyjna kobieta, która sprawia wrażenie, jakby zdążyła zapomnieć o traumatycznych okolicznościach, jakie doprowadziły do śmierci jej ojca i syna. Prowadząca dostatnie, lecz puste życie Nana coraz częściej bywa jednak nawiedzana przez wspomnienia z mrocznych lat 60. XX wieku. Choć bohaterka nie może liczyć na zrozumienie otoczenia i pogrąża się przez to w melancholii, nieoczekiwane spotkanie przynosi jej szansę wyrwania się z marazmu.

Nagrodzony na Berlinale film Andini imponuje subtelnością, z jaką zagłębia się w meandry kruchej psychiki. Podporządkowana temu celowi, wysmakowana warstwa formalna nie bez powodu wzbudziła wśród krytyków skojarzenia z późnymi dziełami Wonga Kar Waia.

Twórcy

reżyseria Kamila Andini
scenariusz Kamila Andini, na podstawie powieści Ahdy Imrana
zdjęcia Batara Goempar
montaż Ahmad Fesdi Anggoro
muzyka Ricky Lionardi
obsada Happy Salma, Laura Basuki, Arswendy Bening Swara, Ibnu Jamil, Rieke Diah Pitaloka
producent Suma Adiwinata, Gita Fara, Ifa Isfansyah
produkcja Fourcoulours Films, Titimangsa Foundation
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język indonezyjski

Nana

Kamila Andini

Twoja ocena 0/5