12,90 zł

W świetle dnia

Natural Light / Térmeszetes fény
reż. Dénes Nagy
Węgry, Francja, Łotwa, Niemcy 2020 / 103’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Rok 1943, piekło II wojny światowej. Po klęsce nad Donem sto tysięcy węgierskich żołnierzy, jako sojusznicy hitlerowskich Niemiec, zostaje wysłanych na rozległe tereny sowieckiego imperium, by zaprowadzić ład na okupowanych terenach i stłumić opór ze strony partyzantów zgodnie z bezlitosną taktyką „zwalczania bandytyzmu” (Bandenbekämpfung).

Wśród nich jest kapral Istvan Semetka (w tej roli naturszczyk Ferenc Szabó), którego oddział przemierza surowe, nieprzyjazne tereny, by dotrzeć do małej wioski i tam rozbić obóz. Względny spokój zburzony zostaje na skutek zasadzki, w jaką wpadają żołnierze. W jej wyniku śmierć ponosi dowódca kompanii. To wydarzenie odciśnie piętno na bohaterze i zrzuci na niego ciężar odpowiedzialności za towarzyszy broni, ale będzie miało też poważne reperkusje dla mieszkańców wsi. Zwłaszcza gdy na miejsce dotrą posiłki, mające wesprzeć zaatakowany oddział.

Debiut Dénesa Nagya oparty jest na powieści autorstwa Pála Závady. Z obejmującej dwadzieścia lat sagi węgierski reżyser koncentruje się ledwie na trzech dniach. To jednak wystarczy, by w sugestywny sposób pokazać okrucieństwo wojny i dramaty ludzi, którzy są w niej tylko małymi trybami.

Twórcy

reżyseria Dénes Nagy
scenariusz Dénes Nagy, na podstawie powieści Pála Závady
zdjęcia Tamás Dobos
montaż Nicolas Rumpl
muzyka Santa Ratniece
obsada Ferenc Szabó, Tamás Garbacz, László Bajkó
producent Marcell Gerö, Sára László
produkcja Campfilm, Mistrus Media, Lilith Films
polski dystrybutor Aurora Films
język węgierski, rosyjski, niemiecki

W świetle dnia

Dénes Nagy

Twoja ocena 0/5