12,90 zł

Fabian albo świat schodzi na psy

Fabian: Going to the Dogs / Fabian oder Der Gang vor die Hunde
reż. Dominik Graf
Niemcy 2021 / 178’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Berlin, rok 1931. Zmierzch Republiki Weimarskiej. Miejskie życie toczy się tu szybko i intensywnie, choć wciąż pobrzmiewają duchy niezabliźnionych ran z przeszłości oraz niepewność związana z tym, co nadejdzie. Codziennością rządzi chaos, daje się wyczuć wyraźny społeczny ferment. 

Miejskie szlaki przecieramy wraz z aspirującym pisarzem Jakobem Fabianem. Do spółki ze swoim najlepszym przyjacielem Stephanem Labude prowadzą nocne życie, odwiedzając coraz to dziwniejsze lokale. Miejsca, gdzie polityczne dyskusje mieszają się z rozmowami o sztuce, a poważne tematy często ustępują taniej rozrywce. Ten osobliwy miejski labirynt wydaje się w równej mierze ekscytujący, co opresyjny. Szansą na odnalezienie właściwej drogi okazuje się dla Jakoba spotkanie z początkującą aktorką, która szybko zweryfikuje jego dotychczasowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość.

Doświadczony niemiecki reżyser Dominik Graf wziął na warsztat jedną z najważniejszych powieści Republiki Weimarskiej – Fabian: Historia pewnego moralisty Ericha Kästnera. Odważnie eksperymentując ze stylem, tworzy intrygującą i niebezpiecznie aktualną opowieść o balansowaniu na granicy, której przekroczenie może mieć ogromne konsekwencje.  

Twórcy

reżyseria Dominik Graf
scenariusz Dominik Graf i Constantin Lieb, na podstawie powieści Ericha Kästnera
zdjęcia Hanno Lentz
montaż Claudia Wolscht
muzyka Sven Rossenbach, Florian van Volxem
obsada Tom Schilling, Albrecht Schuch, Saskia Rosendahl
producent Felix von Boehm
produkcja Lupa Film
polski dystrybutor Aurora Films
język niemiecki

Fabian albo świat schodzi na psy

Dominik Graf

Twoja ocena 0/5