14,90 zł

Historia mojej żony

The Story of My Wife / A feleségem története
reż. Ildikó Enyedi
Węgry, Niemcy, Francja, Włochy 2021 / 170’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Holender Jakob Störr jest kapitanem żeglugi morskiej. Jeden z jego przyjaciół sugeruje, że dobrym rozwiązaniem dla bohatera byłoby małżeństwo, które pozwoli mu się ustatkować. Spędzając czas w wytwornej paryskiej kawiarni, Störr postanawia, że ożeni się z pierwszą kobietą, która przekroczy jej próg.

Tą osobą jest piękna, dystyngowana Lizzie. Kiedy mężczyzna podchodzi do jej stolika i opowiada o swoich zamiarach, początkowo jest nieco zakłopotana. Ku zaskoczeniu wszystkich decyduje się jednak przyjąć tę zaskakującą propozycję. Szczęście świeżo upieczonej pary nie trwa jednak długo. Jakob musi wrócić na statek, gdzie czuje się znacznie pewniej niż na paryskich salonach. Częsta nieobecność mężczyzny i długa rozłąka nie wpływają najlepiej na wzajemne relacje małżonków, zwłaszcza gdy w otoczeniu samotnej kobiety pojawia się majętny pisarz Dedin.   

Film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi to adaptacja głośnej powieści Milána Füsta. Ten stylowy melodramat z dużą pieczołowitością odtwarza realia XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną miłosnej, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji i gry w kotka i myszkę.      

Twórcy

reżyseria Ildikó Enyedi
scenariusz Ildikó Enyedi, na podstawie powieści Milána Füsta
zdjęcia Marcell Rév
montaż Károly Szalai
muzyka Ádám Balázs Fergaledgar
obsada Léa Seydoux, Gijs Naber, Louis Garrel
producent Ernö Mesterházy, Jonas Dornbach, Janine Jackowski, Flaminio Zadra, Pilar Saavedra Perrotta, Stéphane Parthenay, Robin Boespflug-Vonier, András Muhi
polski dystrybutor Aurora Films
język angielski, francuski, holenderski, niemiecki, włoski

Historia mojej żony

Ildikó Enyedi

Twoja ocena 0/5