9,90 zł

Lato '85

Summer of 85 / Été 85
reż. François Ozon
Francja 2020 / 96’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Namiętny romans na malowniczym francuskim wybrzeżu, pośród klimatycznych lat 80. – w tle wybrzmiewają hity The Cure i Roda Stewarta. Obserwujemy, jak między dwoma nastolatkami wybucha uczucie, które szybko i tragicznie się zakończy.

Szesnastoletni Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami do Normandii. Ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy pewnego dnia wypłynie za daleko na swojej małej łódce, uratuje go nieznajomy – posągowo piękny i pewny siebie David. Alexis traci dla niego głowę, ale ich wspólne szczęście nie potrwa długo… i skończy się na sali sądowej.

W tej nastrojowej opowieści o dojrzewaniu mistrz François Ozon (Wszystko poszło dobrze, Frantz, Młoda i piękna) zwinnie przeplata wątek romantyczny z kryminalnym, podsycając atmosferę tajemnicy i skalę nastoletnich emocji. Klimat filmu tworzą perfekcyjnie odtworzone lata 80. – idealnie dobrane stroje i ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiada Jean-Benoit Dunckel (połówka duetu Air). Nie sposób oderwać wzroku od dwóch młodziutkich aktorów - Felixa Lefebvre'a i Benjamina Voisina, którym towarzyszy wspaniała Valeria Bruni-Tedeschi. Scenariusz został luźno oparty na powieści Aidana Chambersa Dance on My Grave.

Twórcy

reżyseria François Ozon
scenariusz François Ozon, na motywach powieści Aidana Chambersa
zdjęcia Hichame Alaouie
montaż Laure Gardette
muzyka Jean-Benoît Dunckel
obsada Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Valeria Bruni Tedeschi, Philippine Velge
producent Eric Altmayer, Nicolas Altmayer
produkcja Mandarin Production, Foz
polski dystrybutor Against Gravity
język francuski

Lato '85

François Ozon

Twoja ocena 0/5