14,90 zł lub taniej w pakiecie

Kolano Ahed

Ahed's Knee / Ha'berech
reż. Nadav Lapid
Francja, Izrael, Niemcy 2021 / 109’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Kolano Ahed to z ducha punkowy manifest, parzący w sumienie jak słońce w sercu pustyni.

Łobuzerska stylówa i grymas buntu na twarzy: tak Y. dociera do wyschniętego na wiór Sappiru, gdzie w lokalnej bibliotece ma się odbyć spotkanie wokół jego ostatniego filmu. Prawie wszystko jest tu martwe: włącznie ze spalonymi słońcem paprykami na porzuconej plantacji. A jednak jest ktoś, komu na tym miejscu zależy: Yahalom, pracowniczka Ministerstwa Kultury, idzie na etyczny kompromis i swoją działalnością przywraca tam życie. Godzenie się na absurdy systemu ma jednak swoje konsekwencje, które Y. prowokacyjnie wywleka na wierzch.

Nadav Lapid, twórca nagrodzonych Złotym Niedźwiedziem Synonimów, wchodzi w sam środek narodowego konfliktu, w którym dialog przestaje być możliwy, a strategiczne pozycje już dawno zostały obsadzone. Kraj staje się polem tożsamościowej i politycznej bitwy oraz przedmiotem własności – jak tytułowe kolano rewolucjonistki, bezczelnie użyte przez każdą ze stron sporu – a  pytanie „do kogo należy mój kraj?” odbija się echem wśród kamiennego krajobrazu pustyni Negew.

Twórcy

reżyseria Nadav Lapid
scenariusz Nadav Lapid
zdjęcia Shai Goldman
montaż Nili Feller
dźwięk Aviv Aldema
obsada Avshalom Pollak, Nur Fibak
producent Judith Lou Lévy, Eve Robin, Osnat Handelsman-Keren
produkcja Les Films du Bal, Komplizen Film, Pie Films, Mandarin Production, Nord-Ouest Films, Les Films Velvet, ARTE France Cinéma, ZDF / ARTE, Decia Films, SRAB Films
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język hebrajski

Kolano Ahed

Nadav Lapid

Twoja ocena 0/5