14,90 zł lub taniej w pakiecie

Mała mama

Petite maman
reż. Céline Sciamma
Francja 2021 / 72’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi?

Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni. Céline Sciamma, autorka nagrodzonego w Cannes Portretu kobiety w ogniu, w swoim najnowszym filmie porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża nas młodziutka Nelly.

Mała mama to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, i zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Choć wydarzenia rozgrywają się we Francji, wiele i wielu z nas odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki.

Twórcy

reżyseria Céline Sciamma
scenariusz Céline Sciamma
zdjęcia Claire Mathon
montaż Julien Lacheray
muzyka Jean-Baptiste de Laubier
obsada Joséphine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse, Stéphane Varupenne, Margot Abascal
producent Bénédicte Couvreur
produkcja Lilies Films
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język francuski

Céline Sciamma

Urodzona w 1978 roku francuska reżyserka i scenarzystka. Absolwentka La Fémis, szkoły filmowej w Paryżu, w której studiowała pod okiem Xaviera Beauvois. Scenarzystka animowanego Nazywam się Cukinia Claude’a Barrasa, współscenarzystka Mając 17 lat André Téchiné. Zadebiutowała w 2007 roku Liliami wodnymi, prezentowanymi w canneńskiej sekcji Inne Spojrzenie. Tomboy znalazł się w berlińskiej Panoramie, a Girlhood w Piętnastce Reżyserów w Cannes. Debiutujący w konkursie głównym MFF w Cannes Portret kobiety w ogniu zdobył nagrodę za scenariusz i Queer Palm. Céline Sciamma była jedną z inicjatorek protestu kobiet na francuskim festiwalu w 2018 roku. Jego uczestniczki domagały się wyrównania szans kobiet i mężczyzn w branży filmowej. 

Filmografia

2007 Lilie wodne / Naissance des pieuvres / Water Lilies

2010 Pauline (kr. m.)

2011 Chłopczyca / Tomboy

2014  Dziewczyny z bandy / Bande de filles / Girlhood

2019 Portret kobiety w ogniu / Portrait de la jeune fille en feu / Portrait of a Lady on Fire

Mała mama

Céline Sciamma

Twoja ocena 0/5