12,90 zł

Wszystko poszło dobrze

Everything Went Fine / Tout s'est bien passé
reż. François Ozon
Francja 2021 / 113’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Mistrz francuskiego kina François Ozon po raz kolejny daje dowód na to, jak różnorodnym jest twórcą. Tym razem sięga po formułę dramatu z elementami ironicznego humoru, by opowiedzieć o rodzinnych relacjach, siostrzanej więzi i wadze podejmowanych decyzji, które interesują go dużo bardziej niż moralny wymiar zagadnienia, jakim jest eutanazja.

Kiedy Emmanuèle przerywa pracę i podnosi słuchawkę telefonu, jeszcze nie wie, jak wiele zmieni on w jej życiu. Okazuje się, że 85-letni ojciec kobiety na skutek udaru w ciężkim stanie trafia do szpitala. Zaniepokojona bohaterka ma jednak nadzieję, że i tym razem mężczyzna wyjdzie z tego bez szwanku. Wraz z siostrą wpadają w spiralę szpitalnego życia, większość czasu spędzając przy łóżku osłabionego André. To dla Emmanuèle chwila na spojrzenie w przeszłość i przeanalizowanie skomplikowanych relacji z ojcem. Sytuacja w jednej chwili się odwróciła, bo nagle on stał się całkowicie zależny od córki. Zwłaszcza że udar spowodował nieodwracalne zmiany w organizmie mężczyzny. Kiedy André przekonuje się, że czeka go jedynie powolna wegetacja, prosi córkę, by pomogła mu umrzeć. Tyle że we Francji równoznaczne jest to ze złamaniem prawa. Sytuację komplikuje obecność niejakiego Gerarda, co jakiś czas pojawiającego się w szpitalu…

W rolach głównych gwiazdy europejskiego kina: Sophie Marceau, André Dussollier i Charlotte Rampling. Film jest hołdem dla przyjaciółki Ozona, zmarłej w 2017 roku Emmanuèle Bernheim, której autobiograficzna powieść posłużyła jako podstawa scenariusza.

Twórcy

reżyseria François Ozon
scenariusz François Ozon
zdjęcia Hichame Alaouie
montaż Laure Gardette
dźwięk Nicolas Cantin
obsada Sophie Marceau, André Dussollier, Géraldine Pailhas, Charlotte Rampling, Éric Caravaca, Hanna Schygulla
producent Eric Altmayer, Nicolas Altmayer
produkcja Mandarin Production, Foz, France 2 Cinéma, Playtime, Scope Pictures
polski dystrybutor Aurora Films
język francuski

Wszystko poszło dobrze

François Ozon

Twoja ocena 0/5