12,90 zł lub taniej w pakiecie

Trzy piętra

Three Floors / Tre piani
reż. Nanni Moretti
Włochy, Francja 2021 / 115’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Twórca rewelacyjnego Pokoju syna powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo. Trzy piętra w których rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia, miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes.

Pełen zaskakujących zwrotów akcji film mistrza włoskiego kina rozpoczyna się od wypadku. Ta tragedia na zawsze odciśnie piętno na małżeństwie surowego sędziego (w tej roli wystąpił sam Moretti), a inne dramatyczne zdarzenie z udziałem wiekowego sąsiada położy się cieniem na losach dwóch żyjących drzwi w drzwi rodzin. Kolejne z tytułowych trzech pięter zajmuje młoda matka, żona wiecznie nieobecnego męża. Zajęci swoimi problemami sąsiedzi nie dostrzegają jej dojmującej samotności. Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie. 

Mistrzowska obsada Trzech pięter, gdzie na schodach spotykają się największe gwiazdy włoskiego kina: Alba Rohrwacher (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwieCórka), Riccardo Scamarcio (Oni, Kod Dedala), Margherita Buy (Moja matkaHabemus papam – mamy papieża), czy Anna Bonaiuto (Boski, Oni).

Twórcy

reżyseria Nanni Moretti
scenariusz Nanni Moretti, Federica Pontremoli, Valia Santella
zdjęcia Michele D'Attanasio
montaż Clelio Benevento
muzyka Franco Piersanti
obsada Riccardo Scamarcio, Margherita Buy, Alba Rohrwacher, Adriano Giannini, Elena Lietti, Nanni Moretti, Denise Tantucci, Alessandro Sperduti, Anna Bonaiuto
producent Nanni Moretti, Domenico Procacci, Jean Labadie
produkcja Sacher Film, Fandango, RAI Cinema, Le Pacte
polski dystrybutor Gutek Film
język włoski

Trzy piętra

Nanni Moretti

Twoja ocena 0/5