12,90 zł

Poufne lekcje perskiego

Persian Lessons
reż. Vadim Perelman
Rosja, Niemcy, Białoruś 2020 / 123’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

W świecie, gdzie każdy dzień może być ostatnim, nie należy poruszać się według schematów. Poufne lekcje perskiego to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie.

Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…

Nagrodzony przez festiwalową publiczność film Vadima Perelmana, wielokrotnie docenianego przez krytykę reżysera (m.in. Dom z piasku i mgły, nominowany do Oscara w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka) to mistrzowsko zrealizowana, niebanalna opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie, a ciekawie przedstawiona relacja Niemiec- Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie buduje nowy rodzaj napięcia.

Twórcy

reżyseria Vadim Perelman
scenariusz Ilya Zofin
zdjęcia Vladislav Opelyants
montaż Vessela Martschewski
muzyka Evgueni Galperine, Sacha Galperine
obsada Nahuel Pérez Biscayart, Lars Eidinger, Jonas Nay, Leonie Benesch
producent Rauf Atamalibekov, Timur Bekmambetov, Pavel Burya, Murad Osmann, Vadim Perelman, Ilya Stewart, Ilja Zofin
produkcja Hype Film, LM Media, ONE TWO Films, Belarusfilm
polski dystrybutor Best Film
język niemiecki, francuski, włoski, angielski, perski

Poufne lekcje perskiego

Vadim Perelman

Twoja ocena 0/5