12,90 zł lub taniej w pakiecie

W pętli ryzyka i fantazji

Wheel of Fortune and Fantasy / 偶然と想像
reż. Ryûsuke Hamaguchi
Japonia 2021 / 121’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na ubiegłorocznym Berlinale film, który obok głośnego Drive My Car (nagrody w Cannes i oscarowy faworyt, będący adaptacją opowiadania Murakamiego), stał się przepustką do czołówki światowych filmowców dla Ryûsuke Hamaguchiego.

Bohaterki W pętli ryzyka i fantazji wciąż powracają: do zakończonego romansu, błędu z przeszłości, miasteczka, w którym przeżyły pierwszą miłość. Ale to także podróż ku narastającemu poczuciu niesamowitości, bo film, który zaczyna się jak klasyczna obyczajowa historia, niespiesznie przesuwa się w stronę science fiction. Hamaguchi kręci kołem fortuny z mistrzowską wprawą, a zrealizowane głównie we wnętrzach sceny są fenomenalnymi, zniuansowanymi portretami relacji. Błyskotliwym obserwacjom i dyskretnemu poczuciu humoru towarzyszy melancholia, która sprawia, że film staje się cichym westchnieniem nad naszą niedoskonałością.

Świetna passa kina azjatyckiego trwa – jeśli 2020 należał do Bonga Joon-ho, to 2022 będzie należał do Ryûsuke Hamaguchiego.

nagrody

MFF w Berlinie 2021 - Grand Prix Jury

Twórcy

reżyseria Ryûsuke Hamaguchi
scenariusz Ryûsuke Hamaguchi
zdjęcia Yukiko Iioka
dźwięk Naoki Jono
obsada Kotone Furukawa, Kiyohiko Shibukawa, Katsuki Mori
producent Satoshi Takada
produkcja Fictive, NEOPA
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język japoński

W pętli ryzyka i fantazji

Ryûsuke Hamaguchi

Twoja ocena 0/5