12,90 zł

Zło nie istnieje

There Is No Evil / Sheytan vojud nadarad
reż. Mohammad Rasoulof
Niemcy, Iran, Czechy 2020 / 151’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, swój nowy film poświęcił ceniony irański reżyser Mohammad Rasoulof. 

Zło nie istnieje ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterem pierwszej jest 40-letni Heshmat. Stateczny mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. W drugiej obserwujemy Pouyę, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie wraz z dziewczyną Iranu. Żołnierzem jest też bohater trzeciej historii. Javad dostał właśnie trzydniową przepustkę, by spędzić ten czas z narzeczoną i jej rodziną, świętując urodziny ukochanej kobiety. W ostatniej z kolei przekonujemy się, jak obecność Daryi gwałtownie może zmienić niespieszne życie Bahrama i Zaman– spokojnej pary w średnim wieku. Bohaterów każdej z opowieści Rasoulofa łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłynie ona nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbije się na otaczających ich ludziach.

Irański reżyser wraca w tym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kary śmierci.

Twórcy

reżyseria Mohammad Rasoulof
scenariusz Mohammad Rasoulof
zdjęcia Ashkan Ashkani
montaż Mohammadreza Muini, Meysam Muini
muzyka Amir Molookpour
obsada Ehsan Mirhosseini, Shaghayegh Shourian, Kaveh Ahangar, Mahtab Servati, Mohammad Valizadegan, Baran Rasoulof
producent Mohammad Rasoulof, Farzad Pak
produkcja Cosmopol Film, Europe Media Nest, Filminiran
polski dystrybutor Aurora Films
język perski, niemiecki

Zło nie istnieje

Mohammad Rasoulof

Twoja ocena 0/5