9,90 zł

Symfonia Fabryki Ursus

Symphony of the Ursus Factory
reż. Jaśmina Wójcik
Polska 2018 / 61’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Oto historia o pracy, muzyce i niecodziennej miłości; historia wzlotu i upadku oraz ponownego odrodzenia. Symfonia Fabryki Ursus to wynik niezwykłego, trwającego pięć lat projektu artystyczno-badawczego, przeprowadzonego ze społecznością byłych pracownic i pracowników słynnej fabryki Ursus.

Jest tu dokument, jest sztuka wideo, są także choreografia i muzyka eksperymentalna. Artyści (Jaśmina Wójcik – reżyserka, współscenarzystka; Igor Stokfiszewski – współscenarzysta; Rafał Urbacki – choreograf; Dominik Strycharski – kompozytor; Jakub Wróblewski – autor koncepcji wizualnej filmu) zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w filmie, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. Przede wszystkim jednak jest to głos za upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczący o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.

Symfonii towarzyszy coś jeszcze – niemal zapomniane wartości związane z erą przemysłową – robotnicza wspólnota, solidarność, etos pracy. Ożywienie fabryki wprawia w ruch, rozsiane po całej Polsce, traktory, które wyszły spod rąk ursuskich robotników. Maszyny, niejako „przyciągane” energią pamięci, przybywają do miejsca, w którym się narodziły, by oddać hołd swoim konstruktorom – pracownikom ursuskiej fabryki. Jej zabudowania znikną, lecz ciągniki i robotnicy Ursusa na zawsze pozostaną częścią jego genius loci. 

Film powstał w ramach wspólnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Szkoły Wajdy – pod nazwą „Nagroda Filmowa dla filmu eksperymentalnego”. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów sztuk wizualnych filmów skierowanych do kinowego widza.

Twórcy

reżyseria Jaśmina Wójcik
scenariusz Igor Stokfiszewski, Jaśmina Wójcik
zdjęcia Kacper Czubak
montaż Aleksandra Gowin
muzyka Dominik Strycharski
dźwięk Marcin Popławski
producent Wojciech Marczewski, Zuzanna Król
produkcja Wajda Studio
właściciel praw Wajda Studio
język polski

Symfonia Fabryki Ursus

Jaśmina Wójcik

Twoja ocena 0/5