12,90 zł

Złe baśnie

Bad Tales / Favolacce
reż. Damiano i Fabio D’Innocenzo
Włochy, Szwajcaria 2020 / 100’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Upalne lato, rzymskie przedmieścia. Lejący się z nieba żar sprawia, że czas stoi tu niemal w miejscu. Do włoskiej sielanki jednak daleko, zwłaszcza gdy już przekroczy się próg świata wykreowanego przez braci D’Innocenzo. Rzeczywistości, w której każda chwila jest jak zgrzyt noża po szkle. 

Zamieszkujące to miejsce rodziny na pierwszy rzut oka niczym specjalnym się nie wyróżniają. Podobnie jak wiele innych, dzielą swoje radości i smutki, a lepsze momenty przeplatają gorszymi. Tyle że tych drugich, połączonych z narastającą frustracją oraz agresją powodowaną sytuacją osobistą, materialną czy klasową, jest tu zdecydowanie więcej. Domy nie są już schronieniami, stając się niemymi świadkami sadystycznych zachowań ojców oraz bierności matek. Obojętność dorosłych najmocniej uderza w najmłodszych, którzy mogą się okazać prawdziwą siłą wywrotową tej historii.

W swoim drugim filmie utalentowani włoscy twórcy – bracia D’Innocenzo mówią o niepokoju, samotności, trudnym do zdefiniowania podskórnym lęku. Niektórzy krytycy w podejściu do bohaterów dopatrują się w Złych baśniach echa twórczości amerykańskiego reżysera Todda Solondza, jeszcze inni widzą tu ostrą krytykę kapitalizmu. Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu. 

Twórcy

reżyseria Damiano i Fabio D’Innocenzo
scenariusz Damiano i Fabio D’Innocenzo
zdjęcia Paolo Carnera
montaż Esmeralda Calabria
obsada Elio Germano, Barbara Chichiarelli, Lino Musella, Gabriel Montesi
producent Agostino i Giuseppe Saccà
polski dystrybutor Aurora Films
język włoski

Złe baśnie

Damiano i Fabio D’Innocenzo

Twoja ocena 0/5