12,90 zł

Wszystkie nasze strachy

Fears
reż. Łukasz Gutt, Łukasz Ronduda
Polska 2021 / 90’, film w języku polskim
film w języku polskim zwiastun

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni film oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej i łączącej skrajności postaci Daniela Rycharskiego –  zaangażowanego katolika walczącego o odnowę duchową swojej społeczności oraz głęboko wierzącą osobę LGBTQ, która płynnie łączy wiarę i tęczę.

Daniel (Dawid Ogrodnik) jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego imponującymi malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy w Warszawie, a instalacje w rodzaju podświetlonej i pozdrawiającej głosami mieszkańców kapliczki służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza ozdobiona tęczowymi elementami. Jako głęboko wierzący katolik, Daniel angażuje się w sprawy duchowe. Mężczyzna uważa, że kościół nie powinien być miejscem wykluczenia, a w jego wspólnocie jest miejsce dla każdego – bez względu na światopogląd i osobiste wybory. W wyniku dramatycznych wydarzeń Daniel decyduje się na wzięcie udziału w odważnej walce w obronie swoich idei i postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.

W roli głównej Dawid Ogrodnik – gwiazda hitów Ostatnia Rodzina, Jesteś Bogiem i Chce się żyć, dwukrotny zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej – Orzeł, licznych wyróżnień na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także tytułu Shooting Star 2019, przyznawanego najbardziej obiecującym aktorom europejskiego kina. Na ekranie będą mu partnerować wybitne osobowości polskiej kinematografii, w tym: Andrzej Chyra, Jowita Budnik, Maria Maj, Jacek Poniedziałek oraz gwiazda głośnego filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy – Piotr Trojan. Reżyserii podjął się Łukasz Ronduda – nagrodzony na międzynarodowym festiwalu filmowym w Berlinie twórca gorąco przyjętej przez krytykę produkcji Performer i Serce miłości oraz Łukasz Gutt, który stworzył także zdjęcia do filmu. Na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film Wszystkie nasze strachy zdobył pięć nagród: Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Nagrodę Jury Młodych, Najlepsze zdjęcia oraz najwyższy laur – Złote Lwy dla najlepszego filmu Festiwalu.

Twórcy

reżyseria Łukasz Gutt, Łukasz Ronduda
scenariusz Michał Oleszczyk, Łukasz Ronduda, Katarzyna Sarnowska
zdjęcia Łukasz Gutt
montaż Przemysław Chruścielewski, Kamil Grzybowski
muzyka Paweł Juzwuk, Igor Kłaczyński, Marcin Lenarczyk, Bartosz Łupiński
obsada Dawid Ogrodnik, Maria Maj, Andrzej Chyra, Oskar Rybaczek, Jacek Poniedziałek
producent Kuba Kosma, Katarzyna Sarnowska
produkcja Serce
polski dystrybutor Kino Świat
język polski

Wszystkie nasze strachy

Łukasz Gutt, Łukasz Ronduda

Twoja ocena 0/5